Kalašnikovův automat vzor 1947: legendární útočná puška

O výrobcích bývalého Sovětského svazu rozhodně nejde říci, že by byly technicky dokonalé nebo snad dlouhodobě spolehlivé. Ale i tady se najdou světlé výjimky. Legendární útočná puška AK-47 je jednou z nich.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Od konce padesátých let se alespoň na jedné straně zúčastnila prakticky všech ozbrojených konfliktů a zdá se, že z bojišť ještě dlouho nevymizí. A není divu, celkem jich za více než sedmdesát let bylo vyrobeno ohromujících sto milionů kusů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Spolehlivost, nízká cena i kvalita. To jsou důvody obliby

Soudruh tankista

Kalašnikov, který pušku zkonstruoval, byl za druhé světové války tankistou. Podle možná poněkud poupraveného a přibarveného příběhu byl v roce 1941 zraněn v boji a při dlouhém pobytu v nemocnici se začal jako správný sovětský voják vzdělávat. V případě Kalašnikova to bylo studiem knih o konstrukci zbraní. Jeho první pušku vzor 1943 ještě komunistická strana nepřijala za svou, o čtyři roky později již uspěl a dal tak světu zbraň, která jej přežila.

Povinná výzbroj východního bloku

Masovému rozšíření AK-47 pochopitelně prospěla studená válka, hegemonie Sovětského svazu ve východním bloku a také jeho mocenské ambice v dalších regionech. V komunistických státech se jednalo prakticky o povinnou součást výzbroje každé armády, neboť Sověti v tomto ohledu netolerovali konkurenci. Po rozpadu Sovětského svazu a pádu komunismu v jeho satelitních státech se pak desetitisíce těchto zbraní dostaly na černý trh a odtud často do rukou teroristů či ilegálních bojůvek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zbraň vyniká svou jednoduchostí

Licencovaná výroba po celém světě

Pokud nebylo z politických důvodů možné AK-47 vyvážet přímo ani prostřednictvím některého z věrných satelitů, Sovětský svaz a později i Rusko prodávaly licence na výrobu zbraní na základě konstrukce AK-47. Několik takových továren vyrostlo dokonce i ve Spojených státech amerických, kromě nich se AK-47 či pušky založené na jejich konstrukci vyráběly a vyrábějí také v těchto zemích:

  • Bulharsko
  • Jižní Korea
  • Jihoafrická republika
  • Kolumbie
  • Ukrajina

Nezničitelná a levná zbraň

Oproti svým modernějším konkurentům má AK-47 ve všech modifikacích dvě zásadní výhody. Jde o zbraň, kterou prakticky nejde zničit, ať už s ní zacházíte jakkoli. Bez ohledu na terén a podmínky, v nichž se zrovna nacházíte, se málokdy zasekává a nevadí jí vlhko, bahno, horko ani zima. Pokud se nějaká součástka rozbije, snadno ji nahradíte, neboť těchto zbraní je ve válečných oblastech obvykle dost. A je také podstatně levnější než jakákoli jiná běžně dostupná automatická puška.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články