Kalašnikovův automat vzor 1947: legendární útočná puška

O výrobcích bývalého Sovětského svazu rozhodně nejde říci, že by byly technicky dokonalé nebo snad dlouhodobě spolehlivé. Ale i tady se najdou světlé výjimky. Legendární útočná puška AK-47 je jednou z nich.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Od konce padesátých let se alespoň na jedné straně zúčastnila prakticky všech ozbrojených konfliktů a zdá se, že z bojišť ještě dlouho nevymizí. A není divu, celkem jich za více než sedmdesát let bylo vyrobeno ohromujících sto milionů kusů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Spolehlivost, nízká cena i kvalita. To jsou důvody obliby

Soudruh tankista

Kalašnikov, který pušku zkonstruoval, byl za druhé světové války tankistou. Podle možná poněkud poupraveného a přibarveného příběhu byl v roce 1941 zraněn v boji a při dlouhém pobytu v nemocnici se začal jako správný sovětský voják vzdělávat. V případě Kalašnikova to bylo studiem knih o konstrukci zbraní. Jeho první pušku vzor 1943 ještě komunistická strana nepřijala za svou, o čtyři roky později již uspěl a dal tak světu zbraň, která jej přežila.

Povinná výzbroj východního bloku

Masovému rozšíření AK-47 pochopitelně prospěla studená válka, hegemonie Sovětského svazu ve východním bloku a také jeho mocenské ambice v dalších regionech. V komunistických státech se jednalo prakticky o povinnou součást výzbroje každé armády, neboť Sověti v tomto ohledu netolerovali konkurenci. Po rozpadu Sovětského svazu a pádu komunismu v jeho satelitních státech se pak desetitisíce těchto zbraní dostaly na černý trh a odtud často do rukou teroristů či ilegálních bojůvek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zbraň vyniká svou jednoduchostí

Licencovaná výroba po celém světě

Pokud nebylo z politických důvodů možné AK-47 vyvážet přímo ani prostřednictvím některého z věrných satelitů, Sovětský svaz a později i Rusko prodávaly licence na výrobu zbraní na základě konstrukce AK-47. Několik takových továren vyrostlo dokonce i ve Spojených státech amerických, kromě nich se AK-47 či pušky založené na jejich konstrukci vyráběly a vyrábějí také v těchto zemích:

  • Bulharsko
  • Jižní Korea
  • Jihoafrická republika
  • Kolumbie
  • Ukrajina

Nezničitelná a levná zbraň

Oproti svým modernějším konkurentům má AK-47 ve všech modifikacích dvě zásadní výhody. Jde o zbraň, kterou prakticky nejde zničit, ať už s ní zacházíte jakkoli. Bez ohledu na terén a podmínky, v nichž se zrovna nacházíte, se málokdy zasekává a nevadí jí vlhko, bahno, horko ani zima. Pokud se nějaká součástka rozbije, snadno ji nahradíte, neboť těchto zbraní je ve válečných oblastech obvykle dost. A je také podstatně levnější než jakákoli jiná běžně dostupná automatická puška.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“