Video: po dronech i kamikadze tank, který způsobí mohutnou explozi; posloužit může i sovětský T-55, ale ne vždy dorazí až k cíli

Pozemní sebevražedné drony jsou velmi ojedinělé, v praxi jsou častěji vidět různé improvizace, které ale mohou působit spíše zoufale než jako obávaná zbraň.

Zničený tank T-55 i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Sebevražedné drony o sobě dávají vědět zejména v posledních letech; nejčastěji se jedná o letecké, ale objevily se i námořní. Vedle nich ovšem existuje kategorie mnohem starší, to drony pozemní. V podstatě jde o vozidlo vezoucí hlavici nebo nějaký náklad výbušnin, které po dosažení cíle exploduje (a to buď automaticky, nebo ho odpálí obsluha na dálku). Objevily se již za první světové války a ve velmi omezené míře je lze zaznamenat i v moderním válčení, o jejich provizorní nasazení se například pokouší ruská armáda na Ukrajině.

Výbušný tank proti zákopům

Záběry pod článkem ukazují starý tank T-55, který sloužil v 50. letech 20. století (a ve válce ve Vietnamu), napěchovaný údajně 3,5 tunami TNT a 5 leteckými pumami o hmotnosti 100 kg, jak se snaží zničit ukrajinské pozice. Ačkoliv Rusové tvrdili, že způsobil veliké ztráty, záběry tomu nenasvědčují. Tank se zastavil, nejspíše kvůli mině, pár desítek metrů před zákopy, a později s ohromnou silou explodoval; zákopy tak pravděpodobně ani nepoškodil. Podobných útoků údajně Rusko provedlo více, kromě starých tanků použilo i transportéry MT-LB.

Goliath Sd.Kfz. 302 iZdroj fotografie: Uživatel baku2 / Creative Commons / CC BY-SA
Německý sebevražedný dron Goliath Sd.Kfz. 302 z 2. světové války

Nazvat taková vozidla drony je ale nejspíše přehnané, protože je řídili lidé, kteří pár stovek metrů před cílem vyskočili, a nechali je svému osudu – resp. nastavená tak, aby pokud možno dorazila k cíli a splnila svůj účel. Vozidla přitom mohou uvíznout na mině, a stejně tak je lze zničit protitankovými zbraněmi. Útoky se trochu podobají taktice Islámského státu, který útočil provizorně pancéřovanými vozidly naloženými výbušninami, i když v jejich případě řidič z vozu nevyskakoval, ale zůstával až do exploze či zničení vozidla.

Francouzský dron ničil překážky z drátu

Systém řiditelného vozidla naplněného výbušninou vznikl již za první světové války, nejznámějším představitelem je Torpille Terrestre Schneider Crocodile. Poháněn byl elektromotorem, některé zdroje uvádí, že z baterie, jiné zase z externího zdroje (musel za sebou táhnout drát), měl provizorní pásy a uvezl 40 kilogramů výbušnin. Dron byl používán hlavně k ničení drátěných překážek před zákopy nepřítele a vznikl ve stovkách kusů. Ale vzhledem k úrovni technologie bylo jejich použití nesnadné a nepříliš účinné.

Za druhé světové války se však snažilo principu využít Německo, a vyvinulo vozidlo Goliath pohybující se na pásech. Bylo nízké, jeho hmotnost dosahovala 370 kilogramů, a podle typu disponovalo 60 až 100 kilogramů těžkou hlavicí. Některé kusy měly elektromotor, jiné zase benzínový agregát, ale všechny byly ovladatelné pomocí kabelů. Dronová vozidla sloužila hlavně proti tankům nebo k demolici různých objektů a opevnění, navíc byla i lehce pancéřovaná. A ačkoliv jich bylo vyrobeno několik tisíc, příliš se nesvědčila.

Útok sebevražedného dronu vyrobeného z tanku T-55

Mají i pozemní sebevražedné drony budoucnost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články