Jakou „paseku“ nadělá severokorejská balistická raketa KN-23 nikdo neví, ale s jadernou hlavicí nejspíše smete celé město

Severní Korea má už řadu let moderní balistické rakety krátkého dosahu, s jejichž konstrukcí možná získala pomoc od sousedních zemí. Už jenom proto je nelze podceňovat.

Raketa Iskander v Bělorusku i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Severokorejský režim v posledních letech značně pokročil ve vývoji balistických raket, s nimiž může hrozit svým oponentům. Nejznámější jsou přitom jeho testy mezikontinentálních balistických raket, ale ve výzbroji má i zbraně s mnohem kratším doletem. Za opravdovou špičku v severokorejském arzenálu lze považovat balistickou raketu krátkého doletu na tuhé palivo KN-23, která je známá i jako Hwasong-11Ga. Její dolet a přesnost se navíc může vyrovnat obdobným zbraním ve výzbroji dalších států, a dle Defence-Blog už Rusko zasáhlo nejméně jednou území Ukrajiny právě touto severokorejskou střelou.

Raketový program začal před 50 lety

S raketovým programem začala Severní Korea již v 70. letech 20. století, a její první byly odvozeniny sovětských raket Scud. Podobné typy také začala nakonec vyrábět a postupně i zdokonalovat, až má dnes balistické rakety, které dokáží doletět na celé území Spojených států amerických, ale soustředila se i na rakety kratšího doletu s vyšší přesností, jejichž hlavním cílem by byla Jižní Korea. Mezi ně patří i KN-23 poprvé představená v roce 2018, uvádí ArmyRecognition, a o 1 až 2 roky později již byla v aktivní službě.

Raketa je určena k nesení konvenční i jaderné nálože a její hlavice může mít hmotnost kolem 500 kilogramů. Pokud se jedná o hlavici konvenční, dokáže poničit i veliký několikapatrový dům, případně vojenský cíl. U jaderné hlavice potom záleží na její síle, o severokorejských atomovkách však nejsou v otevřených zdrojích přesné informace. Lze však předpokládat, že by zřejmě měla sílu několika desítek kilotun, a tedy by byla o něco silnější než bomby kdysi svržené na Japonsko, a dokázala by bez problémů zničit střední město.

Dolet rakety KN-23 je 690 kilometrů

Přesné specifikace severokorejské rakety jsou omezené, ale různé zdroje se shodují na délce kolem 9,8 metrů a hmotnosti necelých 3,5 tuny. Značně se přitom podobá ruskému 9K720 Iskander, a MissileThreat uvádí, že podle některých analytiků ji mohli Severokorejci zkonstruovat se zahraniční pomocí, pravděpodobně ruskou či čínskou. Dosah nejnovější verze střely je až 690 km, právě takovou vzdálenost měla zaznamenat Jižní Korea při severokorejských testech. Raketa využívá satelitní navádění a její přesnost je odhadována na 35 metrů.

Severokorejská mezikontinentální balistická raketa

Hwasong-18 může Americe přinést utrpení – dokáže zabít miliony lidí i zasáhnout jakékoliv místo v USA, a odpálit ji lze okamžitě

Během letu je KN-23 schopna měnit směr za pomoci ploutví, což znesnadňuje její sestřelení. Jižní Korea by se proti ní mohla bránit systémem MIM-104 Patriot, v praxi již totiž prokázal, že si si dokáže poradit i s ruskými 9K720 Iskander, ale spolehnout by se mohla i na systém THAAD, který mají v Jižní Koreji rozmístěný Američané. Větší problém by byl ovšem s ničením odpalovacích platforem, protože jsou rakety odpalované z kolového podvozku se dvěma raketami, a mohou tedy měnit polohu a po odpalu odjet a někde se ukrýt.

Severokorejská raketa KN-23

Za jak nebezpečné považujete severokorejské rakety KN-23?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články