Revoluční Makarov PM je zbraní velmi jednoduchou a spolehlivou, i přes svůj pokročilý věk je proto stále oblíbená

Makarov PM je legendární sovětská pistole, která proslula svou kompaktností, spolehlivostí a přesností. Dodnes je hojně využívána a respektována.

Pistole Makarov PM i Zdroj fotografie: Uživatel Konstantin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pistole Makarov PM, někdy označovaná jako modernizovaná pistole Makarov (PM), je pro svou robustnost a jednoduchost známá nejspíše po celém světě. Právě těmito vlastnostmi se stala ikonickým zástupcem zbraní studené války, hojně je však využívána i dnes.

Sovětská pistole vychází z německé

Jméno Makarov nese pistole po svém konstruktérovi Nikolaji Federoviči Makarovovi a do výzbroje sovětské armády byla přijata v roce 1951 jako nástupce pistole Tokarev TT-33. Navržena byla tak, aby byla co nejjednodušší na výrobu a údržbu, ale zároveň poskytovala dostatečnou spolehlivost a přesnost. Její design je přitom ovlivněn německou pistolí Walther PP.

Makarov PM je samonabíjecí pistole s jednočinným i dvojčinným spouštěcím mechanismem, přičemž využívá náboje ráže 9 mm Makarov (9×18), což je kompromis mezi menším kalibrem 7,62 mm pistole TT a západními standardy ráže 9 mm Luger. Tento náboj nabízí slušnou zastavovací sílu a přesnost při zachování kompaktních rozměrů zbraně.

Modernizace a rozšířená do světa

V roce 1990 byla pistole Makarov modernizována, což vedlo ke vzniku modelu PM, o němž také tento článek je. Vylepšení bylo hned několik, a to včetně zvýšení kapacity zásobníku z osmi na dvanáct nábojů, zlepšení tvaru rukojeti, aby byl úchop pohodlnější, nebo instalace nového vratného mechanismu. Vedle toho došlo také ke zvýšení přesnosti a bezpečnosti zbraně.

Jak funguje legendární útočná puška Kalašnikov: analýza do nejmenších detailů

Makarov PM má celkovou délku 161,5 mm a prázdná váží necelých 730 gramů. Zajímavostí je, že bezpečnostní pojistka slouží zároveň jako ovladač uzamčení závěru, a mj. je zbraň známa svou robustností a schopností spolehlivě fungovat i v těch nejnáročnějších podmínkách. Ačkoliv je již považována za zastaralou, stále má velké zastoupení v některých postsovětských zemích i v řadě dalších států po celém světě.

Desetiletí služby v sovětské armádě

Pistole Makarov PM má dlouhou historii užívání zejména v ruské armádě. Byla standardní služební zbraní sovětských ozbrojených sil od roku 1951 až do konce studené války, a rovněž byla široce využívána v mnoha dalších zemích Varšavské smlouvy. I po rozpadu Sovětského svazu pak zůstala zbraň Makarov PM v aktivní službě minimálně v ruských ozbrojených silách.

V současnosti je však i v ruské armádě nahrazována modernějšími modely, jako je například pistole Yarygin Pya (též známá jako MP-443 Grach). Její konec to nicméně zdaleka neznamená, Makarov PM je stále využívána v některých dalších složkách, zejména u policie a vnitřních vojsk. Její kompaktní rozměry ji mimochodem také umožňují nosit skrytě.

Fedorov Avtomat v muzeu

První útočná puška na světě, Avtomat Fjodorova, předběhla dobu. A to vznikla již v carském Rusku; nakonec ji ale nahradil AK-47 Kalašnikov

Slyšet je o ní ale také na Ukrajině, kde zůstala po rozpadu Sovětského svazu v hojných počtech. Využívaly ji hlavně ukrajinské bezpečnostní síly, a aktuálně ji mají vojáci k dispozici během probíhajícího konfliktu na východě Ukrajiny; poměrně oblíbená je také u separatistů.

Některé náboje zvládnou i lehký pancíř

Co se týče průstřelné schopnosti, projektil 9 mm Makarov může prostřelit různé materiály v závislosti na konkrétním typu náboje. Standardní celokovové mohou prorazit lehké bariéry jako je dřevo nebo tenký kov, zatímco náboje s ocelovým jádrem proletí i skrze těžší materiály, například lehkým pancířem. Třeba s cihlami nebo betonem si ale spíše neporadí.

Je důležité podotknout, že efektivita průstřelu je vždy ovlivněna mnoha faktory, včetně vzdálenosti, úhlu střelby, stejně jako typem a tloušťkou materiálu. Stejně tak se může výrazně lišit i účinnost zastavení projektilu v závislosti na faktorech jako je místo zásahu a typ náboje. Makarov PM je ale navržen především pro boj zblízka, kdy nemusí hrát tyto faktory takovou roli.

Jak hodnotíte pistoli Makarov PM?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články