Unikátní nůž strakonických vojáků: tradice a historie protiletadlového pluku zastoupená jedinečným ostřím; „Nad námi jen čisté nebe“

NÁZOR: Ačkoliv už nepatří nůž mezi hlavní zbraně, bývá častým symbolem mnoha jednotek v armádách po celém světě. A svůj mají i strakoničtí „protiletadlovci“.

M25, nůž strakonických vojáků i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Nůž je pro vojáka zcela nepostradatelným nástrojem, ale i jistým symbolem. V průběhu tisíciletí přitom procházely vojenské nože vývojem a úpravami, aby co nejlépe reflektovaly potřeby tehdejšího válečnictví a získané zkušenosti z kontaktních bojů. V dnešní době už sice nůž nepatří mezi primární bojové nástroje, ale stále jde v mnoha situacích o nenahraditelného pomocníka. Z tohoto důvodu také mají strakoničtí vojáci svůj vlastní, silně specifický nůž, který byl vyvinut výhradně pro potřeby vojáků 25. protiletadlového pluku AČR.

Vývoj nože trval rok a půl, tekla při něm krev

Vývoj vlastního nože inicioval dle AČR sami vojáci strakonického pluku, a ve spolupráci s nimi ho vyrobila ANV KNIVES. V české armádě přitom nejsou výjimkou, je v ní celá řada jednotek, která se pyšní vlastním ostřím. Samotný vývoj a následný proces testování trval rok a půl, a během této doby procházel nůž mnoha zátěžovými zkouškami. Vojáci s ním rozhodně nejednali v rukavičkách, ostatně bylo cílem vyvinout nůž, který není toliko nástrojem bojovým, jako spíše nástrojem pracovním. A podle toho s ním také bylo zacházeno.

Výcvik boje v zákopu

Výcvik Ukrajinců na Libavé: čeští vojáci je učí, jak co nejlépe dobýt zákopy ruské obranné linie, boj si navíc sami vyzkoušeli

Vybraní vojáci převzali prototypy nožů, které testovali jak při výcviku, tak i ve svém volném čase. Zkoušeli například jak obstojí během přežití v přírodě, kde s nimi sekali, řezali větve, stavěli nouzová obydlí a připravovali jídla. Otestovat bylo rovněž potřeba jeho vlastnosti při řezání materiálů o různé tvrdosti. Jeden z vojáků dokonce sevřel nůž ve svěráku, aby vyzkoušel jeho limity pružnosti. Nůž při tom sice nakonec zlomil, ale jak sám uvedl, byl tento test hodně daleko za hranicí toho, k čemu je nůž určen.

iZdroj fotografie: kapitánka Jana Samcová / AČR /
Strakonický nůž

Vojáci, kteří měli testování prototypů nože na starosti, uvedli, že se jeho původní návrh od toho současného liší, a během zátěžových zkoušek bylo otestováno hned několik verzí. Původní prototypy měly jiné ostří a jejich řezivost byla tak vysoká, že se několik vojáků při zátěžových zkouškách pořezalo. Údajně je celý průběh zátěžových testů a zkoušek přišel na 30 stehů. Výsledek celého konání ale určitě stojí za to a strakoničtí borci mohou být na svůj nůž opravdu hrdí. Je to totiž skutečný unikát, který je v mnohém reprezentuje.

Nůž zamkne raketu i rozdělá oheň

Nakonec bylo rozhodnuto o dvojím provedení nože, které vojáci do výstroje přijali. Liší se použitou ocelí, přičemž je na výběr ocel Sleipner nebo Elmax. Každý nůž může být vybaven i nouzovým měřítkem na mapu a škrtadlem pro rozdělání ohně, což záleží na osobní preferenci každého vojáka. Na noži nesmí samozřejmě chybět ani znak pluku (v tomto případě oválný štít vyplnění žlutou barvou s červeným spartským klínem), osobním číslem vojáka a mottem „Nad námi jen čisté nebe“. Každý vyrobený nůž tak bude naprostým unikátem.

Armádní technika ČSLA

Armádní technika ČSLA: nezapomenutelná sovětská BVP, vrtulníky a stíhačky, ale i vlastní technika, která neměla obdoby

Třešničkou na pomyslném dortu je i skutečnost, že je možné nůž použít k uzamčení rakety do protiletadlového kompletu RBS-70. Tím je symbolicky dáno najevo, že jde o nástroj určený pro protiletadlové síly. Cena nože se pohybuje údajně mezi čtyřmi a šesti tisíci korunami, a pokud jste fanoušci vojenských nožů, existuje také jeho civilní verze označená jako M25 k dostání za necelých pět tisíc korun, ovšem bez insignií.

Jak hodnotíte „strakonický“ nůž, a jaké další speciální nože v AČR znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články