Rusko nasadilo proti ukrajinským dronům nový protidronový systém Stupor. Elektromagnetická puška zapříčiní zřícení bezpilotního letounu

Ruské jednotky čelí od samého počátku náporu ukrajinských dronů, které úspěšně ničí ruské obrněnce. Rusko však v posledních týdnech výrazně posiluje vzdušnou obranu.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Puška Stupor byla poprvé představena veřejnosti na mezinárodní vojensko-technické přehlídce Army-2017, která se konala v Moskvě. Jedná se o moderní elektromagnetickou zbraň ruské výroby, jež má sloužit k likvidaci bezpilotních letounů. Dle informací zveřejněných ruskou tiskovou agenturou TASS byla zbraň vůbec poprvé použita právě v probíhajícím konfliktu na Ukrajině, a to během speciálních operací proti několika ukrajinským letounům. 

Systém ruší komunikaci mezi dronem a operátorem

Rusko úspěšně otestovalo svou elektromagnetickou zbraň Stupor proti ukrajinským dronům, uvedla ve středu tisková agentura TASS s odvoláním na zdroj obeznámený s programem. Podle zmíněné agentury byla polní zkouška první pro toto zařízení proti skutečnému nepříteli. Dále také uvedla, že se systém Stupor (název odkazuje na lékařský pojem pro chorobnou ztuhlost či neschopnost pohybu) prokazuje během operací vysokou efektivitou, přičemž jeho ovládání i operační nasazení je velmi snadné.

„Stačí stisknout tlačítko a Stupor ruší signál mezi operátorem a dronem. Poté je dron neutralizován a donucen přistát v určené oblasti,“ sdělil agentuře nejmenovaný příslušník ruské armády. Uvedené informace však momentálně nelze nezávisle ověřit, nicméně stejnou zbraň vyvinuli i na Ukrajině (psali jsme o ní) a nazývají ji G-6. Princip je tedy znám a funkčnost podobné zbraně je ověřena.

Zveřejnil(a) ‎خواطر عسكرية 2‎ dne Středa 6. července 2022

Vzhledem k tomu, že ukrajinské jednotky v útocích s bezpilotními letouny velmi vynikají, není nikterak překvapující, že Rusové hledají nějaký způsob, jak hrozbu dronů efektivně eliminovat. Stupor byl ale navržen Hlavním výzkumným centrem ruského ministerstva obrany k boji proti bezpilotním letounům, včetně malých koptér, již v roce 2017, což znamená, že i Rusové vyhodnotili hrozbu dronů poměrně včas. Jejich verze protidronové zbraně však má podmínku, že střelec při tom musí mít přímý vizuální kontakt s cíleným objektem UAV.

Stupor je elektromagnetický projektor, jehož cílem je narušit komunikaci dronu s jeho operátorem. Dron pak není schopen přijímat příkazy nebo posílat zpět zpravodajské informace. Zbraň vysílá samostatné elektromagnetické impulsy k rušení signálů a komunikačních kanálů sloužících k ovládání dronu. V důsledku toho ztratí operátoři s dronem kontakt, přičemž neřízený let letounu skončí havárií nebo nouzovým nekontrolovaným přistáním.

Ukrajinská armáda disponuje podobnou zbraní

Kromě rušení signálů řídicího kanálu narušuje Stupor také spojení s videokamerami či jinými optoelektronickými snímači. Dosah protidronového systému je dle ruských údajů dva kilometry. Podle fotografií se ale zdá, že existují alespoň dvě vizuálně mírně odlišné verze, což by nahrávalo tvrzení, že systém Stupor je stále ještě ve fázi ověřování a vývoje.

Zpráva zveřejněná ruskou agenturou TASS je vůbec první oficiální ruskou informací o nasazení elektromagnetické pušky Stupor na bojišti. Dosud neexistovalo žádné potvrzení ani informace o tom, že by ruská armáda tyto zbraně skutečně používala. O čemž ostatně svědčí i skutečnost, že se ruská armáda spoléhá v boji proti ukrajinským letounům především na různé systémy protiraketové obrany. Zejména pak střely země-vzduch určené primárně k likvidaci dronů.

Ruské jednotky v západní části Doněckého regionu však v současné době údajně využívají v boji proti ukrajinským dronům kromě raketových kompletů velmi intenzívně právě i několik systémů Stupor. Zprávu však opět nelze nezávisle ověřit. Podobné elektromagnetické pušky má však ve svém arzenálu také Ukrajina. Ukrajinské ozbrojené síly používají proti ruským dronům systémy KVS G-6 ukrajinské výroby. Dle dostupných informací je ukrajinská verze o něco větší než její ruská obdoba a rovněž se vyznačuje údajně delším dosahem, v poslední verzi až 3,5 km.

Operační doba se pohybuje v závislosti na kapacitě výměnné baterie kolem 30 minut. KVS G-6, stejně jako její ruský protějšek, ruší přenos obrazu a dálkový komunikační přenos na frekvencích 2,4 a 5 GHz. Dle výrobce dokáže navíc zachytit a vyrušit signály GPS L1 i L2 a rovněž také signály ruského družicového polohového systému GLONASS. Princip činnosti KVS G-6 je pak víceméně stejný jako u ruského Stuporu. Nejprve dojde k přerušení komunikace mezi operátorem a dronem a následně ke zřícení dronu. 

Jak účinný je podle vás Stupor proti ukrajinským dronům?

Zdroj: ArmyRecognition, BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články