Suchozemská torpéda M1A3 Bangalore vytváří vojákům cestu trochu netradičně. Je jim přes 100 let, ale stále odvádí skvělou práci

NÁZOR: Vojáci už přišli s celou řadou způsobů, jak se při zákopovém boji dostat přes překážky. Velmi dobře k tomu pak slouží torpéda Bangalore.

Torpédo Bangalore i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Zkušenosti z války na Ukrajině opětovně ukazují, že vojáci potřebují velké množství techniky, s níž zdolají různé překážky nebo minová pole. Existuje k tomu celá řada systémů, ale mnohé z nich jsou drahé, neboť jsou plné různých sofistikovaných technologií. Existuje však zbraň stará více než 100 let, která k tomuto účelu velice dobře slouží i v současnosti. Jde o tzv. „suchozemské“ torpédo Bangalore, a třeba ukrajinští vojáci používají verzi M1A3.

Trubky s výbušninou spojené k sobě

Torpédo Bangalore je systémem velmi starým, vynalezen byl již v roce 1912, a to britským kapitánem R. L. McClintockem z Royal Engineers, uvádí ArmyRecognition. Když byl totiž nasazen v indickém Bengalúru (anglicky Bangalore), hledal způsob, jak likvidovat různé zátarasy a pasti, vojákům dobře známé z 2. búrské války nebo rusko-japonské války. Jeho geniálním řešením pak byla nálož v krátké trubce – trubky přitom bylo možné spojovat a prodlužovat, a vojáci je tak mohli i z úkrytu posunovat před sebe, a pak jednoduše odpálit.

Torpédo Bangalore starší verze M1A1 iZdroj fotografie: Miguel Tremblay / Creative Commons / CC BY-SA
Torpédo Bangalore, konkrétně starší verze M1A1

Třeba ukrajinští vojáci dnes využívají verzi M1A3, tedy stejnou, jakou používá americká armáda. Ta je oproti staré samozřejmě vylepšená. Obsahuje přitom plastickou trhavinu, který bývá nejčastěji v lehké hliníkové trubce, aby měla co nejnižší hmotnost. Trubka je pak opatřena speciálním rychlozávitem, aby ji šlo snadno spojit s jinou, a to i v okamžiku, kdy je závit znečištěn třeba blátem. Po odpálení vytvoří výbuch asi metrový průchod, jak uvádí portál MilIn, přičemž lze tyto trubky použít na ostnatý drát i proti pěchotním minám.

Torpédo Bangalore je odzkoušené v bojích

Historie tohoto suchozemského torpéda je velmi dlouhá, a prvního masového využití se dočkalo v první světové válce, kdy si jej oblíbili hlavně britští vojáci k vytváření průchodů ostnatým drátem. Za druhé světové války pak měla zbraň i americká armáda – největší využití přitom našla při vylodění v Normandii, kde nakonec vojákům umožnila vytvářit průchody z těžce odstřelované pláže Omaha. Americká armáda ale použila zbraň třeba i ve Vietnamu.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Výhodou torpéda Bangalore je jednoduchá konstrukce i nízká hmotnost, takže ji může snadno využívat pěchota – ženisté i členové jiné jednotky si mohou vzít jednotlivé části s sebou a složit je až na místě. Z úkrytu pak trubku postupně vysunou a připojí další část/i, dokud se někde nezasekne nebo již nebude velmi těžká. Mohou to navíc dělat z místa, kde jsou méně vystaveni palbě, takže je to bezpečnější, než odstraňovat miny a dráty ručně.

Trénink v používání torpéda Bangalore

Jak moc je torpédo Bangalore vhodné pro ukrajinské bojiště?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články