Ukrajina vyzbrojí pěchotu francouzskými útočnými puškami VDC15 a VCD10: jsou dobré, ale zdaleka jich nebude dostatek

NÁZOR: Ukrajina stále potřebuje také dodávky ručních zbraní, přičemž zároveň přezbrojuje na západní standardy. A to i s pomocí Francouzů.

Ukrajinští výsadkáři i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinské ozbrojené síly používají v současné době hned několik druhů útočných pušek, ale hlavní zbraní vojáka zůstává sovětský Kalašnikov AK-74. Jde o spolehlivou zbraň s relativně dobrými vlastnostmi, ale moderní útočné pušky ji v mnohém předčí, a také na ně jde přidělat celá řada vybavení. Ukrajinské zbrojené síly proto logicky uvažují o přezbrojení na západní pěchotní zbraně, což souvisí i s tím, že jsou jejich spojenci především země NATO.

Francouzské zbraně s americkou podobou

Jedním z kroků vedoucích k pořizování nových zbraní je i nákup francouzských útočných pušek VDC15, a nejspíše i VDC10. Portál MilIn informoval, že by měla ukrajinská armáda získat celkem 12 tisíc pušek, a podle dostupných informací by z nich mělo být 10 tisíc typ VDC15, a 2 tisíce VDC10 určených pro přesnou střelbu. Dodávka v hodnotě téměř 890 milionů korun má navíc zahrnovat 400 podvěsných granátometů ráže 40 milimetrů.

#Ukraine buys firearms from the #French company Verney-Carron S.A., which specializes in the production of rifles and…

Zveřejnil(a) Volunteer Info dne Úterý 7. listopadu 2023

Na první pohled se VDC15 podobá americké AR15; ačkoliv je totiž vyráběná francouzskou firmou Verney-Carron SA, tak jak uvádí portál Lebel, z americké zbraně vychází. Jde o pušku s hmotností 3,5 kg s střelivem 5,56×45 mm zavedeným v zemích NATO. S VDC10 je to pak velmi podobné, postavena je na modelu AR10. Jedná se přitom o poloautomatickou zbraň s výkonnějším střelivem 7,62×51 mm, což jí zajišťuje přesnost i na dlouhé vzdálenosti.

Ukrajinští vojáci mají směs pušek

Je samozřejmě jasné, že 12 000 západních pušek na přezbrojení ukrajinské armády ani dalších ozbrojených sil rozhodně nestačí, protože mohou mít aktuálně ve zbrani více než půl milionu mužů a žen. Ti mají ve výzbroji vícero západních zbraní, z nichž Ukrajina některé koupila, ale mnohé dostala jako západní pomoc. V rukách ukrajinských vojáků lze najít třeba americké karabiny M4 (také postavené na AR15) a FN SCAR, nebo i polské FB MSBS Grot.

Střelba z útočné pušky M4

5 000 amerických útočných pušek M4A1 na Slovensku nahradí staré Sa vz. 58. Alternativou mohl být CZ BREN 2, ale něco českého přece sdílí

Samotnou kapitolou jsou potom české útočné pušky BREN 2, které by měli mít ve výzbroji především zahraniční legionáři, ale střílí jimi i další vojáci. Jejich výrobce Colt CZ Group totiž jedná s Ukrajinou o tom, že by byly tyto pušky zavedené i v české armádě vyráběny na Ukrajině pod označením Sich, jak jsme informovali. Pokud by se výroba opravdu rozeběhla, mohla by ukrajinská armáda nakonec za svoji hlavní zbraň zvolit právě český BREN 2.

Na jaké pušky by měla ukrajinská armáda přezbrojit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články