Zbraně, jimiž Ukrajinci ničí ruské tanky nejčastěji: některé jsou světovou špičkou, jiné unikátem; všechny ale udělají z tanků šrot

Ukrajinská armáda obvykle nebojuje proti ruským tankům pomocí tanků, ale protitankových zbraní. Těch dostala řadu od Západních spojenců, ale má i vlastní systémy.

Ruský zničený tank na silnici i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Během války na Ukrajině ztratila ruská armáda tolik tanků, že by to pro mnohé armády, a to i ty velké, znamenalo několikanásobné zničení tankové síly. Relevantní odhady mluví o počtu kolem 2 tisíc strojů, ukrajinské pak o více než 3 tisících. Není se čemu divit, protože na nasazení tanků byla a je ruská vojenská doktrína postavena. Ukrajinští vojáci dostali naopak dostatek kvalitních protitankových zbraní, které se naučili rychle a velmi dobře používat. Některé jsou naprosto běžné, ale další patří mezi světovou špičkou.

Jednorázový protitankový raketomet NLAW (VB/Švédsko)

Zbraň vyvinutá Velkou Británií a Švédskem o hmotnosti 12,5 kilogramu byla zavedena do výzbroje v roce 2009 a patří ke špičkovým zbraním na kratší vzdáleností. Její dosah je maximálně 1 kilometr a obsluha musí svůj cíl několik sekund sledovat, než systém zbraně vypočítá pozici cíle, a teprve poté ji může odpálit; za letu už ji totiž řídit nelze. Raketa může letět po přímé dráze nebo zaútočit seshora, hlavice přitom prorazí pancíř o síle až 500 milimetrů RHAe.

Protitankový raketomet FGM-148 Javelin (USA)

Vícenásobně použitelný protitankový raketomet zavedly Spojené státy americké do výzbroje v roce 1996, ale opakovaně procházel zdokonalováním. Skládá se z odpalovacího zařízení o hmotnosti 6,4 kilogramů a střely vážící 15,9 kg. Dokáže prorazit pancíř o síle až 800 milimetrů RHAe a dosah je až 4 750 metrů. Letí buď po přímé dráze, nebo vystoupá do výšky a pak zaútočí na slabý střešní pancíř tanku. Javelin má infračervené navádění, po odpalu se střela navádí sama. A protože se její hlavní motor spouští se zpožděním, je velmi obtížné odhalit polohu střelce.

Odpálení protitankové rakety Javelin iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Odpálení protitankové rakety Javelin

Protitankový komplet Stugna-P (Ukrajina)

Jedná se o ukrajinský vícenásobně použitelný protitankový komplet, ale na rozdíl od předchozích zbraní nejde o systém „vystřel a zapomeň“, raketu musí totiž obsluha po celou dobu navádět pomocí laserového paprsku. Dálkové ovládání v kufříku s obrazovkou může být přitom až 50 metrů od odpalovače. Systém je ve dvou variantách, větší má i se střelou hmotnost 103 kilogramů a může zasáhnout cíl do vzdálenosti až 5,5 kilometrů, přičemž prorazí pancíř o síle až 1 200 milimetrů RHAe. Záběry ze sociálních sítí ukazují, že ukrajinští vojáci za pomoci Stugna-P sestřelili i bitevní vrtulník.

Sebevražedné a improvizované drony

Bezpilotní letouny, potažmo drony, hrají v konfliktu na Ukrajině významnou roli. V počátcích byly proti vozidlům i obrněncům úspěšné třeba turecké Bayraktar TB2, ale v současné době sklízí asi největší úspěchy sebevražedné drony. Často jsou přímo navržené právě k ničení tanků, např. jako americký Switchblade 600 s doletem až 80 kilometrů a hlavicí podobnou té ze systému Javelin.

Ukrajinští vojáci ale staví i vlastní sebevražedné drony, kdy pod běžně dostupné civilní stroje zavěsí protitankovou hlavici z RPG-7 a do obrněnce s dronem narazí. Vedle toho se ukazují být velmi účinná malá úderná komanda o několika vojácích, která zničí tanky jedním výstřelem zblízka a zase se stáhnou. Z mnohých bojů vyplývá, že jsou to právě tyto malé jednotky, kdo válku na Ukrajině vyhrává.

Ukrajinský vícenásobně použitelný protitankový komplet Stugna-P zničil ruský tank

Jaké protitankové zbraně považujete za nejefektivnější?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články