Odpočinková přestávka americké armády v Korejské válce byla klíčová. Musela jim nakonec pomoc OSN

Válka v Koreji měla zásadní dopad na následnou studenou válku. O její konec se musela zasloužit až Organizace Spojených Národů.

i Zdroj fotografie: Creative Commons / Public Domain
                   

Mise řídit severokorejskou armádu do Číny probíhala bez problému až do doby, kdy si na Den díkuvzdání 1950 v extrémně chladných a větrných horách Severní Koreje americké armádní jednotky dali přestávku. Náhle se zhruba 60 000 čínských komunistických sil připojilo ke konfliktu, a v přesile obklíčili americké jednotky. Ty byly donuceny ustoupit níže, až k jezeru Chosin.

Američani měli problém nejen s přesilou, ale také s extrémním počasím

V následujících dnech se na americké síly valil jeden čínský útok za druhým, nehledě na to, jestli byl den, nebo noc. Americké složky se musely vypořádat nejen s velkou přesilou, ale také s nekompromisním vysokohorským počasím. Když už neměli na výběr, rozhodli se pro zásadní krok, kterým byl útěk z hor do přístavního města Hungnam. Tento útěk udal pozdější směr celého konfliktu. Předcházel studené válce a prvnímu použití Organizace Spojených Národů pro vyřešení válečného konfliktu.

iZdroj fotografie: Uživatel neznámý / Creative Commons / Public Domain

Severní a Jižní Koreu kontrolovalo Rusko a USA

Politická a ekonomická situace se vyvinula tak, že po druhé světové válce kontrolovalo Rusko komunistickou Severní Koreu a Amerika Jižní Koreu. Korejskou válku odstartoval útok severokorejských sil na jihu. V té době bylo amerických vojáků v Koreji málo, protože byli soustředěni v Japonsku. Následně se USA rozhodla omezit šíření komunismu, a to i případným vojenským zásahem, bude-li to nutné.

iZdroj fotografie: Uživatel neznámý / Creative Commons / Public Domain

USA tedy papírově válku nevyhlásila, ale místo toho vyslala své vojáky na podporu OSN k prosazování dohodnutých hranic. V konečné fázi to představovalo 90% všech bojových sil, které bojovaly v celém konfliktu, takže o zapojení USA do Korejské války nadále nebyl pochyb.

Válka si vynutila zásah OSN

Americké námořní síly začaly 15. září 1950 pod vedením generála MacArthura řídit severokorejskou armádu s cílem na Incheon, osvobodily Soul a pokračovaly na sever. Ke konci Korejské války došlo až o tři roky později, a to 27. července 1953 podepsáním dohody mezi USA, Čínou a Severní Koreou. K tomuto kroku přispělo OSN, které bylo nuceno zastavit přílišnou agresi.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články