Odpočinková přestávka americké armády v Korejské válce byla klíčová. Musela jim nakonec pomoc OSN - ArmádníZpravodaj.cz

Odpočinková přestávka americké armády v Korejské válce byla klíčová. Musela jim nakonec pomoc OSN

Válka v Koreji měla zásadní dopad na následnou studenou válku. O její konec se musela zasloužit až Organizace Spojených Národů.

i Zdroj fotografie: Creative Commons / Public Domain
                   

Mise řídit severokorejskou armádu do Číny probíhala bez problému až do doby, kdy si na Den díkuvzdání 1950 v extrémně chladných a větrných horách Severní Koreje americké armádní jednotky dali přestávku. Náhle se zhruba 60 000 čínských komunistických sil připojilo ke konfliktu, a v přesile obklíčili americké jednotky. Ty byly donuceny ustoupit níže, až k jezeru Chosin.
Američani měli problém nejen s přesilou, ale také s extrémním počasím

V následujících dnech se na americké síly valil jeden čínský útok za druhým, nehledě na to, jestli byl den, nebo noc. Americké složky se musely vypořádat nejen s velkou přesilou, ale také s nekompromisním vysokohorským počasím. Když už neměli na výběr, rozhodli se pro zásadní krok, kterým byl útěk z hor do přístavního města Hungnam. Tento útěk udal pozdější směr celého konfliktu. Předcházel studené válce a prvnímu použití Organizace Spojených Národů pro vyřešení válečného konfliktu.


iZdroj fotografie: Uživatel neznámý / Creative Commons / Public Domain

Severní a Jižní Koreu kontrolovalo Rusko a USA

Politická a ekonomická situace se vyvinula tak, že po druhé světové válce kontrolovalo Rusko komunistickou Severní Koreu a Amerika Jižní Koreu. Korejskou válku odstartoval útok severokorejských sil na jihu. V té době bylo amerických vojáků v Koreji málo, protože byli soustředěni v Japonsku. Následně se USA rozhodla omezit šíření komunismu, a to i případným vojenským zásahem, bude-li to nutné.


iZdroj fotografie: Uživatel neznámý / Creative Commons / Public Domain

USA tedy papírově válku nevyhlásila, ale místo toho vyslala své vojáky na podporu OSN k prosazování dohodnutých hranic. V konečné fázi to představovalo 90% všech bojových sil, které bojovaly v celém konfliktu, takže o zapojení USA do Korejské války nadále nebyl pochyb.

Válka si vynutila zásah OSN

Americké námořní síly začaly 15. září 1950 pod vedením generála MacArthura řídit severokorejskou armádu s cílem na Incheon, osvobodily Soul a pokračovaly na sever. Ke konci Korejské války došlo až o tři roky později, a to 27. července 1953 podepsáním dohody mezi USA, Čínou a Severní Koreou. K tomuto kroku přispělo OSN, které bylo nuceno zastavit přílišnou agresi.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 158 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka