Špehování celého světa nebo úmyslné šíření virů: (ne)úspěšné projekty, z nichž mají řadu na svědomí Spojené státy

Některé válečné a ekonomické plány na poražení nepřátel by mohly přinášet devastující následky i po několik generací. K většině naštěstí nikdy nedošlo.

Projekty historie i současnosti s následky do budoucna i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Historie nejednou ukázala, jak některé země, armády, ale ani jednotlivci nepostupovali vždy podle civilizovaných zásad. Řada uskupení (nebo spolků a kultů, chcete-li) navíc vznikla přímo za „nekalým účelem“ páchat zvěrstva. Historikové by jistě našli v dějinách takových případů spoustu; ovšem o poznání horší jsou pak ty v moderní době. Ne vždy se jednalo o přímé „vyhlazování nepřátel“, na následky by ale mohly zemřít miliony a miliony lidí.

Podzemní hnutí, antrax nebo ovládnutí obchodu

Ekonomické dopady mohlo mít konání japonského obchodníka Yasuo Hamanaky, který se snažil v 80. letech 20. století ovládnout světový obchod s mědí. To se mu i díky podvodům částečně podařilo, ale nakonec skončil ve vězení.

Za zcela jiný, ale velmi nebezpečný projekt, se dá označit organizování útěků bývalých členů SS (Schutzstaffel, česky Ochranný oddíl) a jejich shromažďování po pádu nacistického Německa. Pověřen jím měl být Otto Skorzeny, jemuž se ale nakonec nepodařilo plán uskutečnit. Posloužil však jako námět bondovky s názvem Spectre.

Za hanebný lze označit i úmysl tehdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, který chtěl k útokům na německá města využít antrax. Naštěstí k tomu ale nikdy nedošlo; kdyby ano, byly by následky dalekosáhlé.

Špehování, ničení zemědělství i vyzbrojení atomovkou

Američané se kdysi pokoušeli sestrojit atomovou energií poháněné lasery, aby mohli sestřelovat balistické rakety. Zařízení bylo ovšem nestabilní a jeho výbuch mohl zabít mnoho lidí, pročež byl projekt v roce 1982 zrušen. Konec laserů to ale neznamenalo, na jejich vývoji pracovali také v SSSR a udělali i některé zajímavé pokroky. Vedle toho mají být brzy osazeny lasery americké bojové letouny.

Irácký diktátor Saddám Husajn chtěl zase za pomoci konstruktéra Geralda Bulla sestrojit dělo s mimořádným dostřelem a možností vypalovat i satelity. Možná se tak jednalo o moderní obdobu nacistického Těžkého Gustava, ovšem s mnohem ničivější vizí. Konstruktér byl nicméně zabit a z projektu tak sešlo. Dle spekulací stojí za jeho smrtí izraelské tajné služby.

Část iráckého děla Geralda Bulla iZdroj fotografie: UživatelOxyman / Creative Commons / CC BY-SA
Část iráckého děla Geralda Bulla

USA také plánovaly na oběžnou dráhu umístit neviditelné satelity, aby mohly „špehovat“ cokoliv se jim zlíbí. Nakonec ale zjistily, že jejich údajně neviditelné satelity umí odhalit i amatérští astronomové, takže projekt v roce 2007 skončil. Jaké dopady by na lidstvo měl, kdyby vyšel, lze jen domýšlet. Spojené státy už nicméně vyvíjí úsilí pokrýt celou planetu obrannou sítí proti hypersonickým střelám, kluzákům a raketám.

Podobně dopadl v roce 1962 plán vypouštět pomocí balonů škůdce nad územím SSSR k devastaci jeho zemědělství. Nutno říci, že v tomto případě inspiroval Američany japonský projekt z druhé světové války na vypouštění zápalných balonů nad územím USA. Kdyby se býval plán uskutečnil, mohlo by to citelně poničit tehdejší úrodu na nejméně několik let.

Docela nedávno se pak ukázalo, že americká Národní bezpečnostní agentura záměrně šíří počítačové viry, aby kradla informace a rozšiřovala svůj digitální vliv. Potvrdily to dokumenty vynesené v roce 2012 z NSA Edwardem Snowdenem.

Některé problémy dnes může působit i počínání Abdula Qadir Khana, který kdysi vedl pákistánský jaderný program. Zároveň totiž založil síť obchodu s jadernými materiály a plány na výrobu zbraní, díky nimž získala jadernou bombu třeba Severní Korea. Síť budoval zhruba 30 let až do svého zatčení v roce 2004.

Jaké další projekty podobného rázu znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články