Po stopách vzniku smrtelného nástroje jménem kulka. Z čeho se vyrábí a proč je design klíčový?

Vynález kulky má dlouhou historii, která začíná spolu s vynálezem první střelné zbraně. Od té doby prošel výraznými úpravami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kulka má jednu z nejdelších historií, co se týče zbraní. Když nepočítáme pouze obyčejné ruční zbraně, nebo spíše nástroje, používá se kulka už stovky let. Její éra začala už při výrobě prvních střelných zbraní. Od té doby se stále zdokonaluje a mění jak tvar, tak i materiál, ze kterého je vyrobena. S tím vším souvisí i její účinnost. V dnešní době se kulky nevyrábí pouze pro armádní účely, ale pro sportovní střelce, myslivce a vlastně řadu dalších odvětví spojených se střelnými zbraněmi.

Tento vynález má dlouhou historii

Nejčastější tvar kulky je špičatý kovový válec. Ten se vystřelí ze střelné zbraně a zasáhne cíl.  Její historie začíná při vynalezení střelných zbraní, někdy kolem roku 1249. V té době se zjistilo, že se dá střílet pomocí střelného prachu. Nejdříve se jako náboje používaly kovové nebo kamenné předměty, které se tvarem hodily do kovové kulaté hlavně. Od té doby se materiály použité pro výrobu kulky zdokonalovaly a začalo se také vyrábět více ráží (průměrů).

Pro výrobu kulky se používají nejrůznější materiály

Nejčastějším materiálem pro výrobu kulky je olovo nebo jeho slitina, která obvykle obsahuje antimon. Mezi další suroviny pro jejich výrobu se řadí měď a slitiny mědi a zinku. V dnešní době se však používá celá řada dalších přídavných materiálů pro zlepšení požadovaných vlastností. Jedná se například o hliník, vizmut, bronz, ocel, cín a wolfram.

iZdroj fotografie: Depositphotos

 Její materiál se určuje také podle požadovaných vlastností. Kulka z měkkého materiálu se při nárazu rozšíří a způsobí větší poškození. Naopak tvrdý materiál způsobí hlubší proniknutí i do silnějšího cíle, ale moc se neroztáhne.

O návrhu kulky rozhoduje několik faktorů

Design kulky závisí na jejím použití. Například pro vojenské účely bude vypadat jinak, než pro střelbu na cíl. Návrh tvaru a celkového vzhledu kulky závisí také na konstrukci střelné zbraně, ve které bude použita. Příliš velký rozměr by způsobil zaseknutí a následný výbuch zbraně vlivem tlaku. Její hmotnost se určuje podle množství střelného prachu v nábojnici, aby byla kulka vystřelena správnou rychlostí. Většina z nich má tvar válce se špičatým koncem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Policejní náboje mají speciální návrh

Kulka použitá v policejních zbraních by měla být navržena tak, aby prošla cílem a způsobila maximální poškození. Toho je dosaženo pomocí tvrdších materiálů při její výrobě, což způsobí lepší průnik do tvrdých materiálů, jako jsou neprůstřelné vesty. Zároveň se klade důraz na to, aby kulka neohrozila ostatní tím, že by prošla skrz a někoho zranila.

Zdroj: Madehow

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články