Kolik si vydělal Jurij Gagarin a kolik dostávají astronauti dnes? Třeba čínský tajkonaut ani 1/4 oproti americkému

NÁZOR: Na sovětské poměry byl první kosmonaut na světě placený královsky, ale nebylo to zase tolik. Se slávou se však pojila i řada výhod a dalších odměn.

Astronaut ve vesmíru i Zdroj fotografie: NASA
                   

Stát se astronautem nebo kosmonautem (označení záleží na tom, zda člověk letěl ze SSSR, kde používali označení kosmonaut, nebo z Ameriky, kde to byl zase astronaut) je nejspíše i dnes snem milionů chlapců a dívek. Do vesmíru se ovšem do dnešní doby podívalo jenom něco přes 600 lidí, ale tím nejznámějším je bezesporu první člověk na oběžné dráze Země, tedy Jurij Gagarin, ačkoliv mnozí jistě znají i Neila Armstronga, prvního člověka na Měsíci. Sovětský „vyslanec“ sice strávil ve vesmíru asi jen 108 minut, přesto je jeho počin zapsán do historie. Po návratu na sklidil celosvětovou slávu, ale byl i náležitě odměněn (a netýkalo se to jen peněz).

Gagarin byl odměněn docela štědře

Rozhodně se nedá říci, že by byl Jurij Gagarin na poměry Sovětského svazu nějak chudý. I když komunisté rádi tvrdili, že jsou si lidé rovni, někteří si byli rovnější, a rozdíly v příjmech tak byly obrovské. Podle Rbth byl plat Jurie Gagarina i s bonusy 632 rublů měsíčně – na dnešní poměry je poněkud obtížnější to převést, ale ve své době se jednalo o osminásobek průměrné mzdy v SSSR. Jurij Gagarin navíc dostal jednorázovou odměnu ve výši 15 000 rublů, což tehdy stačilo na koupi 3 automobilů Volha; tedy odměna vcelku pěkná.

Jurij Gagarin iZdroj fotografie: Public Domain
Jurij Gagarin

Odměna prvního kosmonauta na světě ale nebyla jenom finanční, on i jeho rodina totiž mohli využívat různé výhody. Dostal k dispozici moderně zařízený 4pokojový byt, což byl v Sovětském svaze veliký luxus – stejně tak jako Volha, kterou si ale za svou odměnu koupit nemusel. Jeho rodiče zase obdrželi od sovětské vlády dům. Gagarinovy výhody se ale týkaly např. i přidělených kabátů, klobouků, košil, spodního prádla nebo elektrického holicího strojku. Podobně bývali odměňování i další kosmonauti, ale Sověti na nich nakonec později začali šetřit.

Američtí astronauti jsou korunoví milionáři

Být kosmonautem (astronautem) je i v současnosti stále velmi lákavé zaměstnání, ale plat závisí především na tom, z jaké země člověk pochází, rozdíly ve světě jsou značné. Podle OrbitalToday berou nejlepší peníze američtí astronauti – začátečník pobírá ročně téměř 1,4 milionu korun a zkušený astronaut 3,5 milionů korun. Platy se týkají civilních astronautů, příslušníci ozbrojených sil dostávají odměnu podle své hodnosti a odsloužených let, plus mají řadu vojenských bonusů. Astronauti mají nárok např. na top lékařskou péči.

Roční plat astronauta (v Kč)

ZeměNováčekZkušený astronaut
USA1 363 4003 451 800
Evropa1 510 0002 140 400
Kanada1 246 8002 140 400
Rusko367 100508 300
Velká Británie1 158 2002 490 100
Indie141 200310 700

Velmi dobré platy mají i astronauti také některých západních zemích, kdežto u jiných vesmírných velmocí to již tak slavné není. Například čínský tajkonaut (což je pro změnu čínské označení pro člověka ve vesmíru) pobírá jako začátečník necelý půlmilion korun, a zkušený pak 830 tisíc korun. Ještě hůře jsou na tom dnes ruští kosmonauti, zkušený absolvent letu do vesmíru si přijde pouze na 508 tisíc korun, i když s pádem rublu v posledních měsících může být jeho relativní odměna ještě nižší.

Sovětští kosmonauti si nosili do vesmíru brokovnici. Důvod je tak jednoduchý, že vás překvapí

Úplně nejchudší jsou pak astronauti v Indii, kde pobírá i zkušený ročně pouze 310 tisíc korun. Na druhou stranu je třeba zohledňovat celkové poměry a ceny v daných zemích, protože zatímco ve velkém americkém městě vyjde třeba pronájem 3pokojového bytu i na 2 000 až 3 000 dolarů měsíčně, v Indii to nemusí být ani desetina.

Jak by měly státy platit své astronauty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články