Kolem severovietnamského pobřeží v roce 1972 vybuchly tisíce amerických námořních min. Důvod jejich aktivace byste jen těžko uhodli

Moderní armády se stále více spoléhají na elektroniku. Ta je ale citlivá na extrémní jevy vyvolané slunečními erupcemi. Teoreticky by je mohly vyřadit.

i Zdroj fotografie: US Navy / Creative Commons / CC BY
                   

V srpnu roku 1972 astronomové sledující slunce detekovali velkou sluneční bouři. Jednu z největších, jaká kdy byla v historii lidstva zaznamenaná. I přes to, že je Slunce od Země vzdálené téměř 150 milionů kilometrů, měla tato událost na naši planetu významný dopad. Jeden z nečekaných zaznamenalo i americké námořnictvo ve vodách kolem Severního Vietnamu. Objasnit se událost podařilo až po letech.

Miny měly číhat na severovietnamské lodě

Spojené státy nakladly kolem pobřeží Severního Vietnamu řadu námořních min. V roce 1972 s překvapením zjistili, že jim kolem čtyř tisíc z nich samovolně explodovalo. Bylo jasné, že se muselo něco stát. Když 4. srpna 1972 došlo k největšímu výroku koronární hmoty, směrem k zemi zamířil mrak zmagnetizovaných radioaktivních částic. Planetu zasáhl asi 14 a půl hodiny od erupce. Polární záře byla vidět až ve Španělsku. A roztančily se i magnetometry.

iZdroj fotografie: Uživatel Ciacho5 / Creative Commons / CC BY-SA

To byl pravděpodobně největší problém. Miny, které Američané kolem pobřeží nakladli, byly magnetické. Každá kovová loď totiž způsobuje narušení magnetického pole, které je možné detekovat. Toho využívají senzory magnetických min. Když se plavidlo přiblíží dostatečně blízko, senzory toto narušení zaznamenají a spustí detonaci. Jenže v roce 1972 se lodě k odpáleným minám vůbec nepřiblížily.

Spojitost se zjistila po letech

Američané tehdy problém nijak významně nezkoumali. Šlo o událost, která se stala na opuštěném moři na druhém konci světa. I když min, které takto samovolně explodovaly, byly asi čtyři tisíce. Teprve o mnoho let později si události všiml Delores Knipp, profesor fyzikálních výzkumů na University of Colorado Boulder. Mimo jiné studoval i sluneční erupce v roce 1972 a jejich projevy na planetě Zemi. Od kolegy se náhodou doslechl i o událostech zaznamenaných námořnictvem ve Vietnamu.

Nakonec se mu podařilo najít dokument odtajněný v 90. letech, který popisuje samovolné výbuchy min. Jediným vysvětlením, ke kterému došel, byla právě extrémně silná sluneční erupce. Výron sluneční plazmy při erupci na povrchu Slunce, nazývaný také sluneční vítr, mohl zemský magnetizmus při nárazu na zemské magnetické pole až skokově měnit tak, že senzory magnetických min tuto změnu vyhodnotily, jako by se v jejich blízkosti nacházela kovová loď.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pan profesor Knipp to nakonec i experimentálně prokázal a jeho závěry dodnes ukazují, jak moderní elektronické systémy mohou být extrémní slunečné aktivitou citelně zranitelné. Podobné erupce by teoreticky mohly v krajním případě až ochromit ozbrojené síly, které se dnes stále více spoléhají na satelity, elektroniku a počítače.

Které systémy by byly erupcí nejvíce postižené a jakou armádu by nejvíce postihla?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články