Legendární hlášky válčených vůdců v zoufalých situacích. Výkřiky, na které historie jen tak nezapomene

I když výsledek války nakonec definují hlavně činy, právě burcující projevy a vtipné hlášky často představují potřebné nakopnutí.

i Zdroj fotografie: USMC Archives / Creative Commons / CC BY
                   

V průběhu historie se vojenští vůdci, váleční veteráni, státníci i další hojně vyjadřovali k válečným konfliktům a dali vzniknout spoustě legendárních citátů, které si lidé často připomínají ještě dnes. Právě ostře formulované citáty válečných generálů, vyzdvihující patriotismus, statečnost a obětavost mužů na bojišti, často pomáhaly vojákům tvrdě bojovat a vyhrávat i v těch nejzoufalejších situacích. Jejich nadčasová slova mohou být inspirativní i dnes.

David G. Farragut v americké občanské válce

Admirál Farragut stál v čele federální flotily a vedl útok proti loďstvu konfederace v přístavu v Mobile v Alabamě. Jedna z jeho lodí, Tecumseh, narazila na minu a během pouhých tří minut se potopila. Všech 93 mužů na palubě lodi zahynulo. Kapitán James Alden z Brooklynu, loď za Tecumsehem, zastavil a dal Farragutovi znamení, že stojí, protože jim v plavbě stálo minové pole. Nucené zastavení flotily ovšem vystavilo všechny Farragutovy lodě palbě z konfederačních pevností, které střežily přístav.

iZdroj fotografie: William Haysham Overend / Public Domain
Srpnové ráno s Farragutem: Bitva o Mobile Bay, 5. srpna, 1864. Namaloval William Haysham Overend v roce 1883.

Admirál Farragut na nic nečekal, se svou vlajkovou lodí Hartford obeplul Brooklyn a vedl loď do minového pole, kde se Tecumseh právě potopil. Přitom vydal nyní slavný rozkaz: „K čertu s minami, plnou parou vpřed!“. Federální flotila proplula minovým polem bez dalších ztrát a porazila konfederační flotilu. Tři konfederační pevnosti, střežící vstup do přístavu v Mobile, se bez námořní podpory vzdaly a během několika dní bylo po bitvě.

General George Patton, velký konkurent Montgomeryho

Generál Patton byl známý svými útočnými a často vulgárními proslovy, ve kterých si nebral servítky s ničím a s nikým. Jeho slova dala vzniknout mnoha dnes již legendárním citátům, které se zapsaly do historie a vydaly by na článek samy o sobě. My jsme pro vás vybrali pouze jeden, krátký, milý a k věci; „Pokud všichni přemýšlejí stejně, nikdo zřejmě nepřemýšlí.“

George Patton se nejvíce proslavil vedením 3. armády Spojených států ve Francii a Německu po spojenecké invazi do Normandie. Jeho charisma a schopnosti vést své muže na frontě inspirovaly mnohé a lidé z vrchního velení si ho velmi vážili, byť svým přístupem často budil kontroverze.

General McAuliffe, výsadkář v Normandii

Zcela obklíčen německými silami, Generál McAuliffe, velitel 101. výsadkové divize, obdržel od německého velitele ultimátum požadující kapitulaci. Jeho odpověď? „Blbost!“. Německý major, jenž dopis generála obdržel, byl prý odpovědí velmi zmaten a požádal jednoho z důstojníků generála McAuliffea o upřesnění toho, co zpráva znamená.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Generál Patton vyznamenává generála Anthonyho McAuliffa křížem za zásluhy při obraně Bastogne, 1945.

Načež plukovník Joseph Harper, velitel 327. kluzácké pěchoty, odpověděl: „Jednoduše řečeno? Jdi k čertu.Muži ze 101. výsadkové divize zvládli své pozice úspěšně bránit po celé čtyři dny, než dorazily posily z normandských pláží. Generál McAuliffe byl za své zásluhy vyznamenán Medailí cti.

Generál Lewis Burwell v Koreji

Generál Lewis Burwell a jeho 30 000 mariňáků se během bitvy u Chosinské přehrady ve válce v Koreji dostali do obklíčení čínskou armádou. Vojsko 67 000 vojáků využilo znalosti tamního terénu a úspěšně přepadlo americké jednotky. Bitva začala u Yudam-ni, když tři čínské divize napadly tři pluky námořní pěchoty, aniž by přišlo varování od amerických tajných služeb. Rota Fox, ze sedmé námořní pěchoty, se ocitla v izolaci a zůstala sama proti celé čínské divizi.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Kolona vojáků a obrněnců 1. námořní divize postupuje přes čínské linie během úspěšného útěku od přehrady Chosin v Severní Koreji. Mariňáci se dostali do obležení, když Číňané vstoupili do korejské války 27. listopadu roku 1950 a vyslali 200 000 úderných jednotek proti spojeneckým silám.

Rota byla odříznuta od zbytku amerických sil a jejich zbraně byly kvůli teplotám klesajícím hluboko pod bod mrazu nepoužitelné. Generál Lewis, tehdejší velící důstojník první námořní divize, přišel během této bitvy hned s několika citáty, které se permanentně vryly do americké válečné historie. Ta nejznámější slova pronesl po prvním útoku čínské armády: „Již nějakou dobu jsme nepřítele hledali a nyní jsme ho konečně našli. Jsme obklíčeni. To nám věci velmi zjednodušuje!“

Major Daniel Daly v první světové válce

Major Daly je dalším vojenským velitelem, který má na svém kontě legendárních proslovů nespočet. Nejvíce jej však proslavil bojový pokřik, který pronesl během zoufalých bojů v Belleau Wood v červnu 1918 za první světové války. Americká Námořní pěchota dostala na předměstí Lucy le Bocage na okraji Belleau Wood pořádně zabrat.

Na oslavu měsíce irsko-amerického dědictví by kapela III MEF chtěla ocenit nadrotmistr Daniel Daly, a…

Zveřejnil(a) III Kapela expedičních sil námořní pěchoty dne Úterý 9. března 2021

Nepřátelské vojsko mělo velkou početní převahu a američtí vojáci byli doslova přitlačeni k zemi. Daniel Daly, tehdy první seržant, už toho měl dost a svým mužům nařídil útok. Prodral se dopředu a na své unavené vojáky zařval: „No tak, vy zku*vysyni, to chcete žít věčně?

Jaké další válečné citáty znáte?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články