Americká armáda testuje nový systém odpalovaných dronů, který může mít zastoupení v širokém spektru vojenských misí a operací, včetně elektronické války

Armáda Spojených Státu experimentuje s novým typem nejpojmenovaného letadla, které je odpalované z rampy z trubek.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nový dronový systém, který aktuálně testuje armáda Spojených Států, využívá malé drony odpalované z rampy tvořené dvěma trubkami. Tato rampa se montuje na ultralehký transportér Polaris DAGOR. O záznamy z experimentální demonstrace zvané Gateway Event 2021 se podělil armádní tým. Odehrávala se na cvičišti Dugway a ukazovala odpal malého taktického dronu právě z vozidla DAGOR.

Nové malé drony odpalované z rampy

Armádní jednotka zvaná The Future Vertical Lift Cross-Functional pořídila během experimentálního demonstračního odpalu záznamy a fotografie. Plánovaný dronový systém ALTIUS je montovaný na transportéry Dagor pomocí dvou trubek, z nichž vzlétá dron ve tvaru malého větroně. Odpal je možný i za jízdy transportéru, není potřeba žádné zvláštní manévrování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Systém je také navrhovaný na opakování, respektive znovupoužitelnost, protože drony ALTIUS mohou přistát prakticky na jakémkoli povrchu při jen trochu slušných podmínkách. Drony tohoto typu byly v minulosti odpalovány také z letounů C – 130, AC – 130J, letadel P – 3 a helikoptér Black Hawk typu UH -60. Přesně parametry dronů jsou pochopitelně utajované, ovšem podle tvrzení armády mají dolet stovek kilometrů.

Mnohoúčelové drony s jednoduchou obsluhou

Podle více zdrojů je nový dronový systém ALTIUS použitelný v širokém spektru vojenských misí a operací včetně elektronické války, zpravodajské signalizace i kontrasignalizace, pozorování a průzkumu. Může být také vybaven, aby mohl vytvářet a vysílat kinetické efekty. ALTIUS poskytuje variabilní schopnosti nalezení nepřítele a odeslání informací, které mohou nakonec chránit například další vojenské letouny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Drony se v armádních operacích ujaly logicky díky obtížnější zachytitelnosti, vysoké manévrovatelnosti a široké použitelnosti při postradatelnosti, protože nemají lidskou posádku. Díky schopnosti nést i nálože a zaměřovací bomby se mnohokrát podílely na cílených likvidačních misích a rychlý vojenský technický pokrok neustále posiluje jejich schopností a dává tak armádě do rukou další možnosti, jak tyto letounky použít.

Zdroj: Defense Army

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články