Ukrajinské drony AQ 400 Scythe jsou regulérně z překližky, ale přesto efektivní. Ruské pozice umí „navštívit“ až 750 km daleko

NÁZOR: Drony AQ 400 Scythe na výrobu jednoduché, levné, a ještě s dlouhým doletem, dokáží nejenom tvrdě ničit, ale klidně i přehltit ruskou protivzdušnou obranu.

Dron AQ-400 Scythe na katapultu i Zdroj fotografie: Terminal Autonomy
                   

Sebevražedné drony s dlouhým doletem začínají hrát v různých konfliktech významnou roli, a jednotlivé armády se proti nim musí naučit bránit (nebo by alespoň měly). Jejich výhodou je mnohdy vcelku snadná výroba a velmi nízká cena (alespoň oproti klasickým letounům), a přitom dokáží napáchat i významné škody. Dobrým příkladem jsou íránské drony Shahed 136, stejně jako jejich ruská kopie Geran-2, jejichž cena je dle Molfar kolem 440 000 Kč. Obdobné pak mají i Ukrajinci, označované jsou jako AQ 400 Scythe, a vychází z potřev války na Ukrajině.

AQ 400 Scythe je levný dron z překližky

Mezi nejdůležitější vlastnosti sebevražedného dronu dlouhého dosahu patří, aby byl levný a jednoduchý na výrobu. Třeba firma Terminal Autonomy, která stojí za zmíněným AQ 400 Scythe, uvádí, že použila k jeho výrobě překližku, čímž u něj dosáhla nízké ceny, uvádí Forbes. Letoun sice nevypadá sofistikovaně, ale v praxi to nevadí, pakliže podává očekávané výkony. Navíc je doslova na jedno použití. I s motorem, navigačním vybavením a dalšími technologiemi vyjde na 30 tisíc dolarů (asi 670 tisíc korun), a náklady mohou pravděpodobně klesat.

Ukrajina, průzkumný dron

Ukrajina má nový těžký dron Mamut s 4kg hlavicí. Dokáže zbořit patro rodinného domu, má skvělý dosah a je velmi levný

Bezpilotní letoun AQ 400 Scythe má rozpětí křídel 2,3 metrů a jeho max. vzletová hmotnost je 100 kg, uvádí Terminal Autonomy. Startovat pak může z krátké vzletové dráhy nebo z katapultu, a jeho dolet je 750 km, kdežto maximální rychlost 200 km/h. Z toho lze dovodit, že dosáhne z Ukrajiny až za Moskvu, na celý Krym nebo do Novorosijsku, kam Rusko stáhlo Černomořskou flotilu. Náklad unese těžká až 42 kg, takže se silou vyrovná Shahedu 136. Nejčastěji přitom nese termobarickou hlavici nebo 2 projektily do děla ráže 122 mm.

Sestřelit levný dron je docela drahé

Když to takto silný letoun někam „napálí“, dokáže klidně zdevastovat menší rodinný dům, odpálit sklad munice, zabít nebo zranit skupinu vojáků. Sestřelit ho by proto měla být priorita – v tomto případě ruské armády – hned, jakmile se objeví na radaru (pokud tedy nebude třeba eliminovat i nebezpečnější cíle). Samotný dron ale ještě nic neznamená, důležitý bude také jejich počet. Všeobecně je známo, že i tu nejlepší protivzdušnou obranu lze přehltit, a ta pak jednoduše nedokáže sestřelit všechny cíle, i když je detekuje.

Dron AQ-400 Scythe za letu iZdroj fotografie: Terminal Autonomy
Ukrajinský dron AQ 400 Scythe za letu

Ale jaký počet dronů je k tomu dostačující? Terminal Autonomy kupříkladu uvádí, že dokáže vyrábět až 100 AQ 400 Scythe za měsíc, ale během pár měsíců to může být až 5krát tolik. Pro srovnání uveďme, že třeba Rusko údajně dokáže vyrobit max. 100 dronů Geran-2 měsíčně, jak jsme v ArmádnímZpravodaji psali, a to už sjíždí z tamních linek nějakou dobu. Ovšem bez většího navýšení produkce. Není tedy těžké si spočítat, že při produkci 500 dronů měsíčně dokáže Ukrajina v tomto směru svého nepřítele poměrně rychle předběhnout.

Letouny ovšem nemusí pouze ničit, velmi cenné je také vyčerpání protivzdušné obrany, která má prostě omezený počet střel v protiletadlových zbraních. A co hůře, stojí často mnohem více než levný dron (samozřejmě se bavíme o jejich sestřelování raketami, nikoliv nějakými kanony, samopaly apod.), a je obtížnější je vyrobit. Při masivním nasazení dronů tak nakonec některé proletět mohou, žádná obrana (včetně té ruské) nemůže být stoprocentní. Ukrajinci tak přesně věděli, jaký dron do války potřebují, a AQ 400 Scythe tomu maximálně přizpůsobili.

Čínský sebebražedný dron

Moskva by se měla obávat, Ukrajina má další dalekonosný kamikadze dron, Morok, s jediným posláním

AQ 400 Scythe má být, podobně jako Shahed 136, odolný proti rušení, což v podstatě znemožňuje použití elektronické obrany. Forbes s odvoláním na ředitele Terminal Autonomy navíc uvedl, že výrobce uvažuje o jakýchsi hejnech dronů, kdy by jeden špičkovou technikou vybavený letoun vedl skupinu několika „hloupějších“, a tedy i levnějších, dronů, což by mohlo náklady ještě o něco snížit. Kdyby se Ukrajině nakonec opravdu povedlo vyprodukovat vyšší počty těchto dronů, mohlo by být na ruském nebi velmi rušno, a to možná už za pár měsíců.

Představení ukrajinského dronu AQ 400 Scythe

Jak hodnotíte levné ukrajinské drony AQ 400 Scythe, a jak by je měla Ukrajina nejlépe nasadit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články