Více než 100 dalekonosných dronů Geran-2 měsíčně zatím Rusko nevyrobí, na žádný velký útok tak nemůže ani pomyslet

NÁZOR: Drony jsou pro Rusko nezbytné stejně jako pro Ukrajinu, a pomocí Geran-2 může útočit i hluboko v ukrajinském vnitrozemí. Jenomže k tomu jich nejspíše nemá dost.

Sestřelený dron Shahed-136 i Zdroj fotografie: Kyjevská radnice / Creative Commons / CC BY
                   

Íránské sebevražedné drony HESA Shahed 136 začalo Rusko využívat k útokům proti Ukrajině někdy v polovině roku 2022, a hlavně ze začátku měly veliký úspěch. I proto se je nakonec rozhodlo licenčně vyrábět samo, a to pod označením Geran-2. Od domácí výroby si podle mě slibovalo opravdu masivní nasazení a tím i proražení stále sílící ukrajinské protivzdušné obrany, zatím to ale nevypadá, že toho bude Rusko schopné.

Rusko si drony šetří, nebo je prostě nemá

Vycházím z toho, že Rusko vyrábí zmíněné drony už nějakou dobu, a Ukrajina se v listopadu 2023 dočkala celkem velikého dronového útoku, kdy právě Geran-2 mířily hlavně na Kyjev, ale nijak ho neochromily. Ono je tu vcelku logické, nebylo jich žádné obrovské množství, údajně kolem 75, což nemůže na kyjevskou obranu stačit, jenomže na poměry na ukrajinském bojišti jich takto najednou hodně bylo, neboť tam obvykle probíhají útoky v menších skupinách.

Íránský sebevražedný dron Shahed 136 je primitivní, ale levný a obrana proti němu složitá. Ukrajinci mohou použít Gepardy nebo Tungusky

Navíc se jednalo asi o jediný takto rozsáhlý útok snad od počátku války, a Rusko jím nejspíše testovalo ukrajinskou obranu. Ovšem zda byl záměr poslat jich právě tohle množství, nebo to bylo maximum, na jaké se ruská armáda zmohla, nelze s přesností říci. Každopádně se mnozí odborníci shodují, že Rusko nemá dronů dostatek, případně si je musí šetřit, aby mohlo uskutečnit alespoň jeden opravdu masivní útok schopný přetížit ukrajinskou obranu.

Třeba portál Defence-UA s odvoláním na analytiky pátrající v otevřených zdrojích uvedl, že Rusko od začátku července do konce října 2023 vyrobilo asi 420 dronů Geran-2. To v podstatě znamená, že vyrábí asi stovku dronů měsíčně / 3,5 denně. Výzkumníci dospěli k poznatkům díky porovnání výrobních čísel na publikovaných fotografiích dronů (i když se samozřejmě může jednat o ruskou taktiku, jak protistranu zmást). Rusko každopádně mělo údajně v plánu vyrobit v roce 2023 hned 1 332 dronů, což ale rychlosti produkce neodpovídá.

Geran-2 je silnější než dělostřelecký granát

Dron Shahed 136, v Rusku vyráběn jako Geran-2, má délku 3,5 metrů, rozpětí křídel 2,5 metru, a hmotnost asi 200 kilogramů, uvádí MilitaryToday. Pohání ho motor MADO MD-550, případně jiný, a dává mu max. rychlost 185 km/h. Údaje o doletu se liší, ale nejspíše půjde o zhruba 1 000 km. Dron má hlavici těžkou 36 až 50 kg a její síla je větší než u dělostřeleckého granátu ráže 155 milimetrů. Naváděn je pak inerciálně i za pomoci GPS.

Íránský dron HESA Shahed 136

Rusko zaútočilo na Kyjev speciálním černými drony Geran-2, ani masivní úder však obranu díky dobré taktice neochromil

Rusko se přitom snaží drony vylepšovat, např. je začalo natírat načerno nebo používat grafit, aby tak snížilo radarový odraz. Zatím malá produkce Geran-2 ale nemusí být důvodem k optimismu na dlouho. BusinessInsider v srpnu 2023 napsal, že Rusko buduje výrobní linku v Tatarstánu, a její roční kapacita má být 6 000 dronů. Měly by být více přizpůsobeny ruským potřebám a používat i trochu jiné technologie a materiály, než jaké mají originální íránské.

Samozřejmě nelze zcela objektivně zhodnotit, jak na tom Rusko doopravdy je, na druhou největší armádu světa to ale nejsou příliš dobré výkony. Ty však nemusí nutně souviset s válkou, ostatně si připomeňme, že dodnes ani pořádně nemá slibované tanky T-14 Armata – tedy pár desítek jich už z donucení převzala, ale žádných velkých akcí se neúčastní, spíše testování, a vojáci v nich z pochopitelných důvodů moc jezdit nechtějí. Dělat vojenskou techniku opravdu pořádně a dotahovat ji až do konce tak není úplně silnou stránkou Rusů.

Schopnosti dronu Shahed 136, Geran-2

Kdy Rusko může začít Geran-2 produkovat opravdu masově?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články