I „starověké“ ruské létající čluny Beriev Be-12 Čajka dobře poslouží proti dronům, Rusko za ně navíc nemá alternativu

Ačkoliv je konstrukce stará více než půl století a běžně už moc vidět nejsou, dokáží v některých situacích stále posloužit, ačkoliv je otázkou, jak dobře.

Be-12 Čajka startuje z hladiny i Zdroj fotografie: Yevgeny Pashnin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V období mezi světovými válkami byly velkým trendem v letectví létající čluny, a ačkoliv od nich armády nakonec ustoupily, našly si v některých oblastech uplatnění. Jedním z nich je hlídkování nebo záchranné práce nad rozsáhlými plochami moří a oceánů, kde mohou hledat lodě (v případě ztroskotání také přeživší), a za použití speciálních přístrojů i ponorky a podvodní drony. Jedním ze stále používaných létajících člunů je přitom ruský Beriev Be-12 Čajka.

Létající člun drony odhalí i zničí

Létající člun Be-12 Čajka je starým produktem, jehož původ je v Sovětském svazu, přičemž jeho konstrukce začala již v 50. letech 20. století. MilitaryFactory uvádí, že byl letoun poprvé představen v roce 1961 a sloužil hlavně jako námořní hlídkový a protiponorkový letoun, a to i ve službách Egypta, Sýrie nebo Vietnamu. Beriev Be-12 Čajka navíc existoval i ve verzi záchranné, a v některých případech byl dokonce upraven pro hašení lesních požárů.

Be-12 Čajka na obloze iZdroj fotografie: Leonid Faerberg / Creative Commons / CC BY-SA
Be-12 Čajka na obloze

Několik těchto letadel je dokonce v provozu v ruském letectvu dodnes, přičemž mohou být vybavena například detektorem magnetických anomálií, což bylo dříve hojně používáno k detekci ponorek, ale od této metody je již upouštěno. Defence-Blog uvádí, že je výhodou Be-12 oproti vrtulníkům mnohem vyšší dosah, a oproti proudovým letounům nižší rychlost. To osádce umožňuje odhalovat i poměrně malé drony, a dle všeho i postaru vizuálně. Čajka na ně také může zaútočit z nízké výšky pomocí pum, jichž unese až 1 360 kg.

Skvělý dosah, ale odhalování na zvážení

Letoun Be-12 je dlouhý 30,11 metrů a rozpětí jeho křídel je 29,84 metrů. O pohon se stará dvojice turbovrtulových motorů umístěných vysoko nad trupem letadla na zalomených křídlech, aby nehrozilo nasátí vody v případě, že operuje z vodní hladiny. K přistání na vodě má trup přímo tvar člunu, a na koncích křídel ještě plováky. Třeba ruské letectvo ale nechává letouny startovat i přistávat na pozemních letištích, což bez obtíží zvládají. Létající člun Beriev Be-12 Čajka dosahuje maximální rychlosti 530 km/h a dosah má až 3 300 km.

Jedna z verzí ukrajinských námořních dronů

Ukrajinský člunový dron Sea Baby může ovládat celé Černé moře, prokázal to při útocích na Krym; Rusko je proti němu bezradné

Osádka letadla je 4členná, ale některé údaje tvrdí, že může mít i 6 členů. Je nicméně otázkou, jak velikou šanci mají letci vybavení dalekohledy na odhalení malých, nízkých a nenápadně zbarvených námořních dronů na vodní hladině, ale za dobré viditelnosti nejspíše nějakou ano. Tento létající člun je v současnosti již bezesporu zastaralé letadlo, ale ve výzbroji Ruska za něj nemusí existovat adekvátní náhrada, a její nasazení navíc dává smysl.

Let létajícího člunu Be-12 Čajka

Jak užitečný je desetiletí starý létající člun, a je tím nejlepším způsobem, jak drony detekovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články