Polský dron Warmate 5.0 bude konkurovat ruskému ZALA Lancet. Navíc má být extrémně odolný proti (nejen ruskému) rušení

Účinnost sebevražedného dronu je dána mj. silou jeho hlavice a schopností zasáhnout cíl i v rušeném prostředí. V obojím má excelovat nový polský Warmate.

Dron Warmate za letu i Zdroj fotografie: WB Group
                   

V posledních letech vzniklo velké množství sebevražedný dronů různých velikostí a schopností. Jak účinné jsou, se většinou prokáže až v boji, kdy je jasné, jestli dokáží zasáhnout cíl třeba v oblasti silného elektronického rušení, a zda je jejich hlavice dostatečně ničivá pro likvidaci cíle. Pokud ne, je řešením zvětšení hlavice, což si ale většinou vyžádá i zvětšení konstrukce. Cestou zvýšení ničivé síly se ale konstruktéři vydávají i u dronů, které se v boji osvědčily.

Nový polský Warmate bude mít větší hlavici

Jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších specializovaných sebevražedných dronů je polský Warmate, v současné době je nejčastěji užívána verze 3.0. Výrobce dronů, společnost WB Group, ale vyvinul novou – a pravděpodobně větší verzi. ArmyRecognition uvádí, že je označovaná jako 5.0 a měla by být schopna unést hlavici o hmotnosti až 5 kilogramů a vyrovnat se rodině ruských sebevražedných dronů ZALA Lancet.

Polský sebevražedný dron Warmate iZdroj fotografie: Public Domain
Voják jak připravuje dron Warmate

Ruský Lancet-3 má hlavici těžkou 3 kg a větší verze označovaná Izdeliye-53 pak 5 kg, uvádí Wikipedia, což by odpovídalo také polským plánům. Otázkou ale je, jakým způsobem se změní rozměry nového Warmate 5.0 oproti verzi 3.0. Aktuálně má na délku 1,1 m a rozpětí křídel 1,6 m, maximální vzletovou hmotnost pak 5,7 kg, uvádí WB Group na svých stránkách. Je logické, že aby unesl 5 kilogramů těžkou hlavici, bude nutné ho zvětšit.

Velmi „uměle inteligentní“ verze 5.0

Warmate je používán proti různým cílům, ať jde o velitelská centra, stanoviště protiletadlových raket, radarové systémy, systémy elektronického boje nebo systémy protivzdušné obrany, uvádí DefenseHere. A pokud dojde ke zvětšení jeho hlavice, bude i mnohem ničivější. V dronu jsou zřejmě nejčastěji užíván tříštivé nebo termobarické hlavice, kdy první z nich vytváří mračno střepin proti živé síle a měkkým cílům, druhá pak dokáže zlikvidovat i vojáky v bunkrech.

Nový ruský dron Ideliye-54

Nový ruský dron Izdeliye-54 je podivné obrácené křídlo, které může zdolat i protivzdušnou obranu Ukrajiny

Polský dron bývá často nasazován v místech silného elektronické rušení ze strany nepřítele, neboť je proti němu velice odolný, a verze 5.0 na tom má být ještě mnohem lépe. K tomu má být vybavena pokročilou umělou inteligencí schopnou identifikovat prioritní cíle. To může pomáhat operátorům nejenom poznat cíl, ale podobné systémy na dronech mohou často převzít řízení v případě výpadku spojení s operátorem a na cíl zaútočit samostatně.

Představení dronu Warmate

Jaká bude podle vás nová verze polského dronu Warmate 5.0?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články