Názor: souboj americké F-16 a ruského Su-35 by byl nejspíše vyrovnaný, oba letouny mají výhody i slabé stránky, ale rozhodl by i pilot

Na ukrajinské obloze by se mohly poprvé v historii v ostrém souboji utkat letouny F-16 s Su-35. Vítěz střetu ale zdaleka není jednoznačný.

Americký letoun F-16 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

General Dynamics F-16 Fighting Falcon a Suchoj Su-35 Flanker-E jsou pokročilá vojenská letadla, která jsou součástí leteckých sil USA a Ruska (případně jiných zemí, do nichž byla exportována). Každý z nich má přitom své výhody a nevýhody, přičemž by výsledek případného souboje závisel na konkrétních okolnostech, verzi letounu (nebo modernizaci) a taktice při daném boji použité. Něco málo napoví už srovnání klíčových charakteristik F-16 a Su-35.

Výhody letounu F-16

  • Manévrovatelnost: F-16 je známý pro svou vysokou míru manévrovatelnosti, díky níž dokáže rychle měnit směr a provádět prudké obraty, což mu poskytuje výhodu v blízkém vzdušném souboji.
  • Avionika: Letoun je vybaven moderní avionikou a elektronickými systémy, které zahrnují pokročilé radarové a senzorové systémy, díky nimž dokáže rychle získávat informace o cílech z bojiště.
  • Zkušenosti z praxe: F-16 je provozován mnoha zeměmi po celém světě a byl už nasazen (a tedy otestován) v různých konfliktech, díky čemuž mají jeho piloti i instruktoři bohaté zkušenosti a nemusí se spoléhat jenom na teorii a zkušenosti ze cvičiště.

Nevýhody letounu F-16

  • Omezený dolet: F-16 má ve srovnání s některými jinými moderními stíhačkami omezený dolet, což může znesnadňovat jeho operování daleko od základen.
  • Pancéřování: Letadlo nemá tak robustní pancéřování jako některé jiné letouny, což ho činí zranitelnějším při přímém zásahu protiletadlovou obranou.
Ruský letoun Suchoj Su-57 Felon

„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot

Výhody letounu Suchoj Su-35

  • Výkonný pohonný systém: Su-35 je vybaven výkonnými motory, které mu poskytují vysokou rychlost a vertikální vzletové a přistávací schopnosti. To mu umožňuje operovat ve vysokých nadmořských výškách a provádět i prudké akrobatické manévry.
  • Výzbroj: Letoun je vybaven širokou škálou moderních leteckých zbraní, včetně střel vzduch-vzduch dlouhého dosahu, což mu dává výhodu v boji na delší vzdálenosti.
  • Výdrž ve vzduchu: Su-35 má poměrně dlouhý dolet, takže může zůstat ve vzduchu docela dlouho, což zvyšuje jeho operační efektivitu.

Nevýhody letounu Suchoj Su-35

  • Manévrovatelnost při nízkých rychlostech: Jestliže neletí dostatečně rychle, nemusí se chovat tak agilně jako při vyšších rychlostech. To může omezovat jeho schopnosti ve vzdušném souboji na blízko, zejména pak proti letounům s vysokou manévrovatelností.
  • Menší operační zkušenosti: Su-35 je relativně nový letoun, takže piloti s ním nemají tak rozsáhlou operační zkušenost jako s některými jinými letouny ve stejné třídě.

Nezáleží to jenom na letadlech

Souboj mezi americkým letounem F-16 a ruským letounem Suchoj Su-35 by byl závislý na mnoha faktorech, včetně pilotních schopností, taktiky nasazení, prostředí bojiště a dostupných zdrojů. Vzhledem k tomu, že byly oba letouny různě modernizovány a existují v několika verzích, srovnáme některé aspekty souboje v rámci jejich nejnovějších a nejpokročilejších verzí.

Při střetnutí F-16 a Su-35 by hrála klíčovou roli taktika. Pilot stíhačky F-16 by se pravděpodobně pokusil využít vyšší manévrovatelnosti a rychlosti k dosažení taktické výhody a snažil by se vyhnout přímému střetu. Využil by přitom senzorů k detekci a sledování ruského Suchoj Su-35 z bezpečné vzdálenosti a zároveň by se nejspíše držel mimo dosah nepřátelských radarů.

Ruský letoun Mikoyan MiG-31

„F-16 bude pro naše stíhačky Suchoj a Mikojan těžký soupeř,“ uvedl ruský vyznamenaný ex-kapitán a vojenský expert Dandykin

Téměř jistě by také využil elektronických protiopatření k rušení radarových signálů Su-35 a ke snížení jeho schopnosti zaměření. Pilotovi F-16 se také nabízí taktika, kdy by rychle vstupoval do bojové zóny a následně ji zase rychle opouštěl, aby tak prováděl útoky z nečekaných směrů. Stejně tak by ale mohl zvolit opatrnější taktiku „hit and run“, kdy by pilot F-16 zaútočil na Su-35 a obratem se začal vzdalovat, aby tím minimalizoval riziko zásahu.

Pilot Suchoj Su-35 by se naopak mohl pokusit využít výhody delšího dosahu a silnější výzbroje a jednoduše si držet odstup a pálit na nepřítele z delší vzdálenosti. Rakety ve výbavě ruského letounu totiž mají delší dosah a vysokou přesnost, a pokud by navíc k boji došlo blízko rusko-ukrajinských hranic, které má pod kontrolou spíše Rusko, mohl by vypnout svůj radar, a vyhnout se tak zaměření nepřátelským letounem.

K dispozici by měl totiž informace z pozemních radarových systémů, které mají dosah stovky kilometrů. V nějakém bližším boji by pak mohl Suchoj Su-35 využít také své vyšší rychlosti a schopnosti vystoupat výše, aby tak získal nad F-16 taktickou výhody. Samozřejmě je ale otázkou, zda by si piloti vzájemně dovolili, aby ten druhý získal takovou výhodu.

Záleželo by na konkrétní verzi strojů

Výsledek boje se každopádně může lišit i na základě modernizace letadel, neboť některé letouny obsahují lepší avioniku, senzory, zbraně i elektronická protiopatření. V závislosti na tom, jaké modernizace jsou u obou letadel nasazeny, by se také lišily jejich schopnosti a možnosti – platí, že čím mladší stroj je, tím má lepší vybavení, které je značně odlišné od toho staršího.

Bombardér B-52H Stratofortress

Americký bombardér B-52 nemá proti ruskému stíhacímu letounu Su-35S šanci: správná úvaha, k níž ale nikdy nedojde

Přesná specifikace a srovnání konkrétních verzí by nicméně vyžadovaly detailnější znalosti o daných modernizacích. Celkově je třeba mít na paměti, že souboj mezi F-16 a Su-35 je komplexní a mnohostranný a závisí na mnoha proměnných. Takže zatímco jednou může vyhrát ruský letoun, podruhé zase ten americký. Hodnoceno je navíc pouze střetnutí 1 vs. 1 a nezohledňují se počty letounů, které má jedna nebo druhá strana k dispozici.

6 zamaskovaných britských vojáků

99 % lidí nenajde na fotografii ani 1 maskovaného vojáka, natož všech 6; jsou tak precizně ukrytí, že je nespatříte ani při bližším pohledu

V reálných bojových podmínkách by pravděpodobně došlo k uplatnění různých taktik a strategií ze strany obou pilotů a výsledek by záležel na jejich schopnostech, rozhodnutích a reakcích v průběhu boje. Mnohé už sice zvládne mimořádně pokročilá elektronika, člověk je však stále rozhodujícím faktorem a za jistých okolností může vyhrát i s horším strojem, pokud proti němu vzlétne nezkušený pilot, byť s lépe modernizovaným letounem.

Který letoun by spíše vyhrál?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články