Protitanková řízená střela pošle těžkou izraelskou helikoptéru CH-53 Yasur k zemi na 1 ránu, smrt posádky ale znamenat nemusí

NÁZOR: Izraelská armáda velmi dbá na bezpečí svých vojáků, takže i když jsou během transportu napadeni, nemusí nikdo z nich zemřít.

Izraelský vrtulník CH-53 Yasur i Zdroj fotografie: Zachi Evenor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z mnoha výhod izraelských ozbrojených sil je (tedy oproti teroristům z Hamásu), že se mohou velmi rychle přemisťovat vzduchem. Izrael má ve výzbroji několik druhů transportních vrtulníků, z nichž největším je CH-53 Yasur, tedy upravený americký Sikorsky CH-53D Sea Stallion. Jde o robustní stroj, ale pokud se bude pohybovat v nižších výškách nad zastavěnou oblastí Gazy, bojovníci Hamásu ho pochopitelně mohou zneškodnit.

Pro vrtulník je nebezpečný i RPG-7

Asi nejsilnější, co má Hamás v držení, jsou proti CH-53 Yasur pravděpodobně protitankové zbraně. Vrtulník je totiž pancéřovaný a projektily z ručních zbraní mu většinou neublíží, ale u těch protitankových to neplatí. Z oblohy ho přitom dokáží sundat jak střely z řízených systémů typu 9K113 Konkurs, tak z granátometů RPG-7. S nimi napří. vrtulníky Sikorsky UH-60 Black Hawk sestřelili bojovníci v somálském Mogadišu při incidentu známém jako Černý jestřáb sestřelen. Protitankový projektil, pokud se opravdu trefí, je pro helikoptéru často konečná.

Jeden vrtulník CH-53 Yasur se přitom Hamásu podařilo sestřelit blíže nespecifikovanou protitankovou zbraní už první den útoku na Izrael. Ke cti pilotům je, že s ním přistáli, a podle TimesOfIsrael všichni vojáci přežili a odletěli dalším vrtulníkem, i když ten původní shořel. Izrael přišel o jiný Yasur stejným způsobem i v roce 2006 během libanonské války, tehdy se však jednalo o střelu bojovníků Hizballáhu.

Nelze pochybovat o tom, že teroristé Hamásu mohu na nízko prolétající nebo přistávající izraelské vrtulníky číhat třeba na střechách budov a pokusit se je z nich zasáhnout, ani přímá rána však očividně nemusí znamenat eliminaci samotných vojáků.

CH-53 Yasur přepraví až 37 vojáků

Vrtulník CH-53 Yasur je mohutný stroj o vzletové hmotnosti přes 19 tun. Podle portálu Military se do jeho prostoru kromě dvoučlenné osádky vejde až 37 plně vybavených vojáků, případně 24 nosítek s raněnými, a též může přepravit až 3,6 tun nákladu (uvnitř nebo v podvěsu). Vybaven je dvojicí motorů, které mu poskytují rychlost až 310 km/h, dolet až 1 640 km, a dostup přes 5 kilometrů. Ve dveřích, případně nákladové rampě, bývá vybaven kulomety, což je zase veliké nebezpečí pro případné střelce s protitankovými zbraněmi.

Izraelský systém Iron Dome

1 důvod, proč i nejlepší izraelské zbraně jako Iron Dome a David’s Sling neustojí útok několika tisíc raket, i když přesně proto existují

Do výzbroje izraelského letectva vstoupily vrtulníky CH-53 Yasur už na konci 60. let 20. století, takže jim je více než 50 let. Izrael je ale upravil a na začátku 90. let významně modernizoval a prodloužil jejich životnost. Přesto se letectvo v posledních letech potýkalo s některými technickými potížemi, a do roku 2025 by měly být helikoptéry z výzbroje vyřazeny. Nahradí je Sikorsky CH-53K King Stallion, což jsou vlastně verze vzniknuvší evolucí Sea Stallion.

Izraelský vrtulník CH-53 Yasur

Jaký způsobem ještě může Hamás útočit na izraelské vrtulníky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články