Íránská balistická raketa Arman s dosahem bezmála 3 500 km může potrápit, i když ji mají odpalovat jen staré letouny Suchoj Su-22

NÁZOR: Írán se snaží nahánět svým nepřátelům strach raketovým programem, a rozhodně by ho neměli podceňovat. Mnozí jsou totiž v dosahu.

Suchoj Su-22 Fitter i Zdroj fotografie: Uživatel Airwolfhound / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Íránský raketový program je pro oblast Blízkého východu velikou hrozbou. Tato vcelku radikální země má totiž ve svém okolí sousedy, s nimiž dlouhodobě soupeří, a silně nepřátelská je třeba vůči Izraeli. Írán navíc nemá žádné zábrany v podporování různých výbojných / teroristických skupin, jako je třeba Hamás nebo Hizballáh. Své možnosti se přitom snaží neustále posouvat, a to například i vývojem balistických raket odpalovaných z letadel.

Upravená raketa Ababil pro letouny

Írán podle všeho sestrojil balistickou raketu odpalovanou z letadla, jejíž označení je Arman, uvádí Defence-Blog. Zatím o ní neexistují doslova žádné informace, i když údajně by měla být upravenu balistickou raketou Ababil, čímž je pravděpodobně myšlena íránská raketa krátkého doletu Fateh-110. Výhodou takové zbraně může být hlavně mnohem větší dosah, a díky dopravování na letounu i mobilita, takže by byla obrana proti ní komplikovanější.

Bombardér Suchoj Su-22 iZdroj fotografie: Chris Lofting / Creative Commons / CC BY-SA
Bombardér Suchoj Su-22

Raketu představily Íránské revoluční gardy v prosinci 2023 během výstavy svého vybavení, uvádí MESKAT. Prezentovaly ji přitom jako zbraň odpalovanou z bombardéru Suchoj Su-22 Fitter, což je upravená verze letounu Suchoj Su-17 pocházejícího z konce 60. let 20. století, a i přes modernizace je již velmi zastaralá. Dle MilitaryFactory unese přes 4 tuny výzbroje, dokáže se pohybovat rychlostí kolem Mach 1,1, a její dosah je přes 1 400 kilometrů.

Raketa Arman může mít 0,5tunovou hlavici

Výkony nové íránské zbraně lze jenom odhadovat. Pokud by se ale opravdu podobala Fateh-110, mohla by mít i podobnou hmotnost, tedy kolem 3 450 kg, jak uvádí MissileThreat. Její základní verze má pak hlavici těžkou 500 kg a dolet kolem 200 až 300 km. Ovšem jelikož je Arman odpalovaný ze vzduchu, měl by být dolet mnohem lepší. Fateh-110 je naváděný, a to buď satelitně nebo elektroopticky, takže schopnost přesného zásahu cíle zřejmě zůstala zachovaná.

„Dostali jsme helmu i neprůstřelnou vestu na airsoft“, stěžují si vojáci. Rusko svou armádu nedokáže vyzbrojit, pomáhá mu ale Írán

Kombinace balistické rakety s letadlem, i když zastaralým, by dala Íránu schopnost zasahovat cíle ve velké vzdálenosti, zatímco by letoun zůstal v bezpečí mimo dosah protivzdušné obrany. Zbraň mu může posloužit třeba k odstrašení největšího íránského rivala v oblasti, tedy Saudské Arábie, ale obávat by se mohl i Izrael, neboť by měl Írán disponovat několika bombardéry Suchoj Su-22 také v Sýrii. V dosahu rakety je nejspíše celé území Izraele.

Na druhou stranu asi není úplně pravděpodobné, že by Írán s touto židovskou zemí rozpoutal válku, už jenom pro její silnou protiraketovou obranu, ačkoliv podporuje třeba Hamás, který na Izrael zaútočil 7. října 2023 mj. pomocí raket z vodovodního potrubí. Jaké to může mít následky se totiž teroristická organizace přesvědčuje na svém území v Pásmu Gazy.

Íránská hypersonická raketa Fattah

„Nositel vítězství“ zvaný Fattah je první íránská hypersonická raketa v historii, třeba Evropu ale zdaleka neohrozí

K čemu Írán potřebuje nebo může využít balistickou raketu odpalovanou z letadel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články