Ruský letoun Suchoj Su-57 může zničit jakoukoliv moderní loď nepřítele díky vyspělé protilodní střele Ch-35UE, zaznělo z Ruska

Letouny Su-57 jsou aktuálně tím nejlepším, co federace ve výzbroji má. A podle ruských médií mohou nést i nejmodernější variantu protilodní střely Ch-35UE.

Su-57 i Zdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY
                   

Ruský víceúčelový bojový letoun páté generace, Suchoj Su-57 Felon, může být velkou hrozbou pro nepřátelská plavidla. Jedná se o nejmodernější stroj ve výzbroji federativního letectva, který dokáže nést i různé protilodní střely; a ruské zdroje tvrdí, že na něm byla vyzkoušena i poslední verze protilodních střel Ch-35UE. Ty mu dávají možnost zasahovat a fatálně poškodit lodě různých velikostí, i když například velkou letadlovou loď by jenom jedna taková střela zničila jen velmi obtížně. Na její ničivosti to však neubírá.

Letadel Su-57 má Rusko jenom desítky

Federace má v současné době ve výzbroji pravděpodobně pouze 21 letounů Su-57, z toho je ale desítka prototypů (asi 10 jich má ale letos ještě obdržet). Do roku 2027 by pak mělo letectvo dostat 76 letadel, jejichž výroba v současné době nabírá tempo (i když pomalé). Během několika let začnou přebírat hlavní roli v ruském letectvu a vystřídají současné páteřní letouny Suchoj Su-35 Flanker-E. V současné době si je Rusko evidentně šetří a nepouští je ani nad Ukrajinu, od počátku působí pouze z bezpečí ruského vzdušného prostoru.

Protilodní střela Ch-35 iZdroj fotografie: Uživatel Allocer / Creative Commons / CC BY-SA
Protilodní střela Ch-35

Suchoj Su-57 Felon je nadzvukový stroj létající rychlostí Mach 2, verze s novým motorem je ale nejspíše ještě rychlejší. Ve výbavě má radar typu AESA a může nést nejmodernější ruské zbraně, třeba střely vzduch-vzduch, řízené rakety, naváděné pumy nebo protilodní střely. Mezi nimi je třeba nadzvuková Ch-31, a nyní i nejnovější ruská protilodní střela Ch-35UE. Podle dostupných údajů může mít letoun v podvěsu dvě takové rakety.

Protilodní střela Ch-35 má dosah 300 kilometrů

Střela Ch-35 je podzvuková protilodní zbraň, s jejímž vývojem konstruktéři začali ještě v době SSSR, ale dokončena byla až po jeho rozpadu. První verze byly vyrobeny na export pro Indii , sama federace je do výzbroje zařadila až v roce 2003. Střela je 520 kg těžká a má hlavici o hmotnosti 145 kg. Dosahuje podzvukové rychlosti Mach 0,85 a dolet nejnovější verze UE je 300 kilometrů. Pohybuje se jen několik metrů nad vodní hladinou, aby byla obtížně zachytitelná.

Výhodou verze UE je dvojí typ navádění, jeden je aktivní radarový, ale zbraň disponuje i pasivním, kdy se navádí pomocí signálů vysílaných cílem. Pokud střela nemusí zapínat aktivní navádění, je o to hůře detekovatelná prostředky nepřítele. Použití Ch-35 však znamená pro letouny Su-57 jeden handicap. Může je nést pouze na externích závěsnících, což ale znamená, že ztrácí schopnost stealth, které ostatně stejně věří jenom Rusko, která je zachována pouze při umístění zbraní v trupu. Su-57 bude v tomto případě detekovatelný stejně jako jakýkoliv jiný letoun.

Střela Ch-35UE

Jak nebezpečný je Su-57 s protilodními střelami?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články