Francouzské letouny Mirage 2000-5 by byly pro Ukrajinu stejně dobré jako F-16, ruská armáda by na ně ani nedosáhla

Francouzské bojové letouny Mirage 2000 -5 sice nejsou nejnovější ani nejmodernější, ale dokáží zastat řadu úloh a mohou být skvělé třeba proti pozemním cílům.

Francouzské letadlo Mirage 2000 i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických / Public Domain
                   

Jednou ze slabin ukrajinských ozbrojených sil je nepočetné letectvo, přičemž o mnoho ze strojů navíc v posledních dvou letech přišlo. Spoléhá se proto na pomoc svých západních spojenců, hlavně na vytouženou dodávku letounů General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Těch budou řádově desítky, ale ani to není dostatečné. Pomoci by proto mohly ještě další letouny, a to konkrétně francouzské Dassault Mirage 2000-5.

Francouzský letoun je lepší než ty ukrajinské

Letoun Mirage 2000-5 není nejnovější, do výzbroje byl zaveden v roce 1999, uvádí KyivIndependent, ale stále je mnohem lepší než sovětské letouny ukrajinského letectva. Určený je k plnění různých rolí, jako je vzdušná převaha, pozemní útok a průzkum. Je velmi aerodynamický a disponuje systémem řízení fly-by-wire, což zlepšuje jeho manévrovatelnost. Francie by přitom mohla dodat nejenom letouny, ale i vycvičit piloty, uvádí Armyrecognition, což je logické, jelikož právě tam budou nejspíše mít nejlepší podmínky a zázemí.

Řecký Mirage 2000-5 při startu iZdroj fotografie: Uživatel stevg74 / Creative Commons / CC BY
Řecký Mirage 2000-5 při startu

Nejpravděpodobnější úlohou Mirage 2000-5 v barvách ukrajinského letectva by pak bylo napadání pozemních cílů. Letadlo unese jeden kus SCALP-EG, což je střela, kterou Ukrajině dodává Francie, a Velká Británie pak pod označením Storm Shadow. Mezi další zbraně patří různé typy pum, a je téměř jisté, že letoun zvládá pumu AASM-250 HAMMER s pomocným raketovým pohonem, která umí udeřit jako kladivo na kovadlinu. Obě zbraně jsou odpalovány z dálky, takže by ruská protivzdušná obrana nemusela na letoun dosáhnout.

Do souboje se Mirage 2000-5 nepožene

Ačkoliv je Mirage 2000-5 velmi obratný a určený i ke stíhacímu boji, je dost nepravděpodobné, že by se na obloze utkával s ruskými letadly. Jedním z důvodů je, že se obě strany nepřibližují k frontě kvůli silné protivzdušné obraně, a druhým je pak skutečnost, že by to mohlo být riskantní. I když je francouzský stroj vybavený modernizovaným radarem, ruské letouny Suchoj Su-30SM Flanker-C a Suchoj Su-35SM Flanker-E ho převyšují, uvádí Airforce-Technology. Ovšem třeba jako lovec ruských řízených střel by posloužit mohl.

Francouzské letadlo Mirage 2000

40leté letouny Mirage 2000 mohou zásadně podpořit Ukrajinu, bývaly tahouny francouzského letectva a mají unikátní konstrukci

Mirage 2000-5 je nejčastěji jednomístný letoun vybavený jedním motorem, s nímž nabírá rychlost až Mach 2,2, uvádí Wikipedia, a vystoupá do výšky 17 km. S délkou 14,36 metrů a rozpětím křídel 9,13 metrů patří mezi menší letadla. Kromě výše zmíněných pum a střel je pak vyzbrojen dvojicí kanonů ráže 30 milimetrů. Ve vzdušném souboji může rovněž používat střely Matra R550 Magic-II krátkého doletu a střely MICA, jejichž dosah je až 80 kilometrů.

Letoun Mirage 2000-5

Jak nejlépe by mohla Ukrajina letouny Mirage 2000-5 nasadit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články