Polské F-35A „Husar“ dostávají pojmenování s odkazem na historii. Budou jako elitní válečníci, ale od českých se lišit nebudou

Některá letectva si letouny ve výzbroji speciálně pojmenovávají. Sice to nebývá příliš obvyklé, spíše ojedinělé, ale třeba v Polsku to má delší tradici.

Letoun F-35 při manévrech i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Mnoho zemí již do výzbroje zařadilo nebo zařadí moderní americké letouny 5. generace Lockheed Martin F-35 Lightning II, a mezi nimi je i Polsko, v jehož letectvu by měly nahradit již zastaralé sovětské Mikoyan MiG-29 Fulcrum. Letouny si objednala i ČR, ale od těch polských se budou v jedné spíše kosmetické věci lišit – tamní letectvo se totiž rozhodlo letouny speciálně pojmenovat – nové jméno má reflektovat polskou vojenskou historii.

Speciální polské jméno pro F-35 vzdává hold

Letoun F-35 bude v sousední zemi znám pod přezdívkou Husar, uvádí Janes, přičemž polské ministerstvo obrany dokonce dělalo na výběr jména veřejnou soutěž, v níž nakonec vyhrálo jméno spojené s polskou historií. V Polsku není speciální pojmenování něčím výjimečným, na rozdíl třeba od praxe v ČR. Twz uvádí, že polská F-16 Fighting Falcon je označován jako Jastrząb, tedy Jestřáb. Bojovým jménem označil F-35 i Izrael, kde je známa jako Adir.

Zbroj polského husara iZdroj fotografie: Uživatel bazylek100 / Public Domain / CC BY
Zbroj polského husara

Jméno Husar má vzdát hold legendárním válečníkům, kteří byli známí jako polští husaři, a kteří se významně zapsali do historie země. Wikipedia uvádí, že polští husaři – na rozdíl od jiných husarů známých třeba z Balkánu – byli těžkou jízdou. Jejich poznávacím znamením přitom byla jakási křídla umístěná za jezdcem, což mělo evokovat let a zároveň působit děsivým dojmem na nepřítele. Polští husaři byli obávanou silou zhruba po dobu 200 let a pod vlajkou Polského království a Polsko-litevské unie vybojovali řadu vítězných bitev.

Husaři sloužili 200 let a pomohli zachránit Vídeň

K polským husarům se mohli přidat výhradně členové polské šlechty a jednalo se o elitní bojovníky. Měli plátové brnění a jako zbraně používali kopí, meče, šavle, pistole, karabiny, palcáty, sekery, válečná kladiva i další zbraně. Sloužili zejména v útoku s cílem prorazit nepřátelskou linii a fungovali od roku 1503 do roku 1702, a pak ještě několik desetiletí sloužili v ceremoniálních úlohách. Konec jejich služby je spojován s rozvojem palných zbraní. Jednou z nejznámějších akcí, do níž se husaři zapojili, byla záchrana Vídně před Turky v roce 1683.

Bojový letoun F-35A Lightning II

24 letounů F-35A Lightning II pro AČR znamená to nejlepší, co na světě existuje; ve výzbroji mohou zůstat i desítky let

Mimochodem, izraelský F-35I Adir je speciální, protože si země ve Spojených státech amerických vymohla např. použití domácích systémů elektronického boje, uvádí Wikipedia. Naopak polský letoun by se od běžných F-35A lišit neměl. Polsko si ho objednalo celkem 32 kusů a nevylučuje koupi dalších. První by mělo dostat v roce 2024 a zbylé pak do roku 2030. Půjde o nejmodernější verzi Block 4, tedy stejnou, jakou by později mělo dostat i české letectvo.

Ztvárnění polských husarů

Jak se díváte na to, když si země speciálně pojmenuje vojenský letoun?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články