Rusko intenzivně pracuje na modernizaci nejlepší stíhačky Su-57. Řada zemí chce model pořídit jako protiváhu amerických a čínských strojů

V příštích letech by se měly zlepšit parametry ruského stíhacího letounu páté generace Su-57. Ve světě o něj roste zájem, některé země si ho chtějí pořídit jako protiváhu amerických a čínských strojů.

i Zdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoli je ruská stealth stíhačka Su-57 nejmladším letounem páté generace na světě, z Ruska přicházejí zprávy, že její výrobce ji neustále vylepšuje. Letoun se sériově vyrábí necelé dva roky, do služby v ruském letectvu vstoupil v prosinci 2020. Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov v ruském tisku potvrdil, že se už nyní intenzivně pracuje na nové etapě jeho modernizace. Postupné vylepšování je trend všech moderních letounů.

Příští rok nové motory

Velmi viditelnou změnou by se v příštím roce měla stát instalace nových motorů Saturn Izdeliye-30. Těmito motory měl být letoun vybaven od počátku, ale ruský průmysl je nebyl schopen včas dodat pro první série. Proto jsou na současné stroje instalovány motory Saturn-AL41, které jsou původně určené pro pohon ruských Su-35.

iZdroj fotografie: Uživatel Rulexip / Creative Commons / CC BY-SA

Jedná se sice o praxí ozkoušené motory, ale pro pohon letounů páté generace již nedostačují. Nové motory mají být těmi nejsilnějšími jednotkami, které kdy poháněly nějaký dvoumotorový stíhací letoun. Podle tvrzení ruské strany totiž budou výkonem převyšovat pohonné jednotky konkurenčních dvoumotorových letounů, tedy amerického F-22 a čínského J-20.

Zlepšení stealth schopností

Další změnou, o kterou se konstruktéři snaží, jsou změny na draku letounu. Pokud budou úspěšní, může to znamenat snížení radarového průřezu stroje a tím jeho horší zachytitelnost nepřítelem. Rusko před nedávnem při výrobě stíhačky zavedlo i prvky rozšířené reality. Vylepšit by se mohla i avionika stroje. Dalším zlepšením má být integrace nových zbraní, na jejichž vývoji ruský průmysl pracuje.

iZdroj fotografie: Uživatel Rulexip / Creative Commons / CC BY-SA

Neustále vylepšování schopností Su-57 je nezbytností, protože je téměř jisté, že bude v ruském letectvu sloužit několik desítek let. V příštích šesti letech má ruské letectvo objednáno 76 strojů, ale předpokládá se, že letectvo jich v dalších letech objedná mnohem více. Objevují se i zájemci ze zahraničí, například Alžírsko. V jihovýchodní Asii o nákupu jedná Malajsie, Vietnam, Maynmar a další. Země je chtějí pořídit jako protiváhu čínským J-20, případně americkým F-35, které zavádějí jejich sousedé.

Zdroj: Forbes

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články