Když Ukrajinců není třeba: moderní Suchoj Su-35 si opětovně sestřelí Rusové i sami; svědčí to o nervozitě, ale důvodů může být více

Síla ruského letectva stojí na letounech Su-35 schopných zničit jakýkoli ukrajinský letoun nebo bombardovat. Ale proti vlastním protiletadlovcům jsou bezmocné.

Letoun Suchoj Su-35 i Zdroj fotografie: Sergej Vladimirov / Creative Commons / CC BY
                   

Ztráty letadel jsou ve válce na Ukrajině v posledních měsících spíše výjimečné. Ukrajinské i ruské letectvo si je vědomo síly nepřátelské protivzdušné obrany, a proto nad území, která chrání, letadla ani jedna strana neposílá. Neznamená to pochopitelně, že by je nepoužívala, ale většinou jimi útočí z dálky, a to buď různými střelami, případně za pomoci klouzavých pum. I když si ale drží odstup, nebezpečí jim přece jenom hrozí – a to paradoxně i z vlastních řad, kdy se může obsluha protiletadlové baterie splést a omylem sestřelit vlastní letoun.

Rusové záhadně trefili vlastní Su-35

Ačkoliv se to zdá být téměř neuvěřitelné, i při úrovni moderních technologií se mohou obsluhy protivzdušných zbraní zmýlit a v důsledku sestřelit vlastní bojový letoun. Stalo se to i ruskému letectvu, kdy podle britského ministerstva obrany rovněž ruská protivzdušná obrana sestřelila poblíž města Tokmak ruský bojový letoun Suchoj Su-35S Flanker-M. Informace o tom, jak se to mohlo stát, jsou značně nejasné, ale sestřel je potvrzený.

Tokmak je opevněné město v Záporožské oblasti, k němuž se snaží dostat ukrajinské jednotky. Podle BusinessInsider je město silně chráněné protivzdušnou obranou krátkého a středního dosahu, a to pravděpodobně systémy jako Tor, 9K37 Buk a další. Ruské letouny by sice měly mít odpovídač, aby je vlastní „protiletadlovci“ dokázali rozeznat, ale ani to někdy nestačí. Důvodů sestřelení zmíněného Su-35 může být několik – systém identifikace se porouchal, případně obsluha zpanikařila nebo nebyla dostatečně vycvičena.

Ale vyloučit nelze ani vodku, kterou si někteří v ruské armádě sem tam na posilnění dají – na ArmádnímZpravodaji jsme např. informovali o incidentu, kdy tak opilý ruský voják převrátil vozidlo systému S-400. Vyšetřování pak prokázalo, že byl řidič (a to dokonce zkušený, u armády byl dlouhá léta) pod vlivem alkoholu, potažmo vodky.

Suchoj Su-35 je velice cenný letoun

S výjimkou nových Suchoj Su-57 Felon je Suchoj Su-35 nejvýkonnějším bojovým letounem ve výzbroji ruského letectva, a každá jeho ztráta je tak velmi citelná. Podle Defence-Blog se jedná o jednomístnou stíhačku těžké třídy s dlouhým doletem, o jejíž pohon se starají dva motory. Dosahovat může rychlosti až Mach 2,25 a její bojový dolet je kolem 1 600 kilometrů. Vybavena je navíc silným radarem PESA s dlouhým dosahem, a rovněž elektronickým systémem L175M Chibiny-M na ochranu proti nepřátelské protivzdušné obraně.

Letoun F-16 Fighting Falcon

Jak Ukrajina F-16 využije je už teď patrné, moc možností nemá. Postavit se jim navíc může jen hrstka ruských Su-57 a Su-35, ty je ale nezničí

Letadlo má pak 12 závěsných bodů, na nichž unese až 8 tun výzbroje. Kromě různých typů střel vzduch-vzduch, a to včetně střel dlouhého dosahu R-37, může nést například klouzavé pumy FAB-500 M-62 naváděné pomocí GLONASS, o čemž jsme na ArmádnímZpravodaji rovněž informovali. Ztráta u Tokmaku však nemusí být jediná, např. NewsWeek tvrdí, že si Rusové sestřelili další letoun Su-35 jen několik dní po incidentu u Tokmaku, a to u Mariupolu. Ale tato informace není potvrzená a Rusko se podobnými incidenty samozřejmě příliš nechlubí.

Sestřelení letounu Suchoj Su-35 u Tokmaku

Co může být důvodem sestřelení letounu Suchoj Su-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články