Jak Ukrajina F-16 využije je už teď patrné, moc možností nemá. Postavit se jim navíc může jen hrstka ruských Su-57 a Su-35, ty je ale nezničí

NÁZOR: Dodávka západních F-16 sílu ukrajinského letectva značně pozvedne, i když spásu znamenat nebude. Záležet bude zejména na správném využití letounů.

Letoun F-16 Fighting Falcon i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Ukrajina se nakonec dočká dlouho požadovaných amerických víceúčelových bojových letounů General Dynamics F-16 Fighting Falcon, i když bude ještě několik měsíců trvat, než opravdu začnou na jejím území působit. Dostat by jich přitom mohla zhruba 70 ze tří evropských zemí, v nichž si pořizují novější. A i když jsou F-16 mezi stíhačkami doslova pojmem, nebude to znamenat, že ukrajinské letectvo rázem získá převahu nad ruským – rozhodně ale výrazně posílí a získá nové možnosti, jak zásadně pomoci pozemním jednotkám.

Staré F-16 mají slabé radary i střely

Ačkoliv dnes existuje velmi silná modernizace F-16, konkrétně Block 70/72, na Ukrajinu se pochopitelně nepodívá. Naopak, na pomoc napadené zemi zamíří staré verze, které pochází někdy z 80. let 20. století. Jako zastaralé je totiž vyřazují Nizozemsko, Dánsko a Norsko, což naznačuje, že již nesplňují současné požadavky, i kdyby prošly modernizací.

F-16 block60

„F-16 je zranitelným cílem pro ruský systém S-300 i letouny Su-35 a MiG-31,“ myslí si americký bojový veterán Davis

Slabé jsou hlavně radary AN/APG-66 s dosahem max. 150 km, kdežto ruské Suchoj Su-35 a Mikoyan MiG-31 mají výkonnější radary typu PESA, a Suchoj Su-57 a poslední Suchoj Su-35 pak údajně i ještě lepší typu AESA. Je však nutné připomenout, že těch nemá ruské letectvo velké množství, a prakticky se vším ostatním v jeho výzbroji by si měly i takto staré F-16 poradit.

Ruský letoun Suchoj Su-57 Felon

„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot

Zmíněné ruské letouny mohou navíc nést střely vzduch-vzduch s mnohem větším dosahem, než jaký mají americké AIM-120 AMRAAM s doletem zhruba 160 km; nejvyspělejší je R-37M s dosahem až 398 km. Tato ruská letadla tak mají nad F-16 v boji na dlouhou vzdálenost výhodu.

Suchoj-Su-57 Felon iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY
Suchoj-Su-57 Felon

Naopak boje na krátkou vzdálenost nejsou vzhledem k přesycení oblohy pozemní protivzdušnou obranou očekávané, neboť se letouny ani nevydávají do jejího dosahu. Naštěstí pro Ukrajinu ale nemá Rusko moderních letounů nadbytek, Suchoj Su-57 je asi 10, kdežto Suchoj Su-35 zhruba stovka, a stejně tak i MiG-31. Pochopitelně je to oproti F-16 stále přečíslení, nejspíše ale ničemu nepomůže a „ef-šestnáctky“ budou Ukrajině i tak pomáhat.

Výcvik Ukrajinců ještě potrvá

Jak vzájemný souboj letectev dopadne, bude jasné až za několik měsíců. Ukrajinští piloti aktuálně prochází výcvikem, do něhož se zapojily i USA. Trvat bude ještě několik měsíců, neboť se piloti musí naučit novým způsobům ovládání a taktice boje, obojí je jiné než u starých sovětských letadel, které jinak Ukrajina používá. Kromě pilotů je pak třeba vyškolit i mechaniky a další personál. Nelze tedy předpokládat, že budou F-16 na Ukrajině dříve než v zimě.

Jas-39C českého letectva

F-35 jsou dlouhodobě lepší volba a standard NATO, staré JAS-39C/D Gripen ani novější Jas-39E/F letectvo nespasí, i když jsou levnější

Jak již bylo naznačeno, Ukrajinci téměř jistě nevyužijí F-16 k bojům s ruskými letadly, ale pravděpodobně k bombardování pozemních cílů. Třeba klouzavými pumami se sadou JDAM mohou zasahovat cíle do vzdálenosti 80 km, díky čemuž se mohou držet mimo jejich dosah, a bude-li příležitost, dokáží odpálit protiradarové střely AGM-88 HARM proti protivzdušné obraně. Amerika může navíc dodat i střely s delším dosahem, třeba AGM-158 JASSM s doletem 370 kilometrů, s nimiž by Ukrajinci dosáhli i na Kerčský most.

Jak nejlépe by měla Ukrajina využívat letouny F-16?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články