Ruská „průkopnická“ střela pro letadla údajně předčí soupeře o 5 let. Po odpálení se dokáže otočit o 180 stupňů

Rusko potřebuje pro svá letadla, v tomto případě hlavně pro Su-57, kvalitní zbraně. Chlubí se třeba raketou k sestřelování vzdušných cílů, která předčí západní protějšky.

Střela vzduch-vzduch RVV-MD i Zdroj fotografie: Rosoboronexport
                   

Ruský letecký průmysl se nesnaží jenom vyrábět letouny schopné udržet se ve světové špičce – k takovým má patřit třeba Suchoj Su-57 Felon 5. generace – ale zaměřuje se také na kvalitní zbraně, které nesou. Ruské střely vzduch-vzduch rozhodně patří k těm obávaným a existovat má i verze s údajně nejdelším doletem, ač má být doménou ruských letců boj na krátké vzdálenosti. V tom jim má pomáhat střela vzduch-vzduch krátkého dosahu RVV-MD2.

Střela určená hlavně pro Suchoj Su-57

O nové zbrani pro ruská letadla jsou jen omezené informace, a světová veřejnost se o ní poprvé dozvěděla v roce 2023 na Dubai Air Show 2023, uvádí EdrMagazine. Byla vytvořena pro letoun Su-57, ale používat ji mohou i starší, třeba Suchoj Su-35 Flanker-E, Suchoj Su-30 Flanker-C a další. Podle tvrzení Ruska dokáže předčít všechny západní střely podobného určení zhruba o 5 let, a má to být hlavně tím, že během svého letu využívá také inerciální navádění.

Suchoj-Su-57 Felon iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY
Suchoj-Su-57 Felon

Jestli je tvrzení ruské strany pravdivé, nejde dost dobře posoudit, ke střele nejsou žádné údaje. V oblasti střel vzduch-vzduch krátkého dosahu každopádně existuje veliká konkurence. Nejznámější je americká AIM-9 Sidewinder, třeba nejnovější verze označovaná jako X. Jednou z nejlepších je pak izraelská střela Python-5, která je schopná útočit na cíl letící vzadu, kdy se po odpálení otočí o 180 stupňů, uvádí Wikipedia. Tím se chlubí také ruská RVV-MD2, a třeba Čína má zase střelu označovanou jako PL-10, ale existují i některé další.

Dosah střely RVV-MD2 je 40 až 50 kilometrů

Střela RVV-MD2 má mít kombinované navádění a obsahuje dvoukanálový infračervený vyhledávač odolný proti rušení i kanál radiové korekce, uvádí ArmyRecognition. Je 106 kg těžká a má hlavici o hmotnosti 8 kilogramů, ačkoliv ve zdrojích se údaje mírně liší. Má být schopna zachytit cíle do výšky až 20 kilometrů letící rychlostí až 2 500 km/h, a její dolet je v různých zdrojích udávaný 40 až 50 kilometrů, což je o něco více než u západních konkurentů.

Střela Meteor

Nejlepší Západní protiletadlová střela není americká, ale evropská: Meteor je extrémně drahý a nestačí na ruskou „bestii“ R-37M

Portál Defence-Ua se domnívá, že RVV-MD2 nemusí být novou střelou, jak ji Rusko označuje, ale pouze „rebrandovanou“ verzí starší RVV-MD z roku 2009. Opírá se o údajné nesrovnalosti v ruských tvrzeních o větší kompaktnosti nové střely, protože podle webu je délka a průměr obou střel stejný; 2,92 m na délku a 0,17 m v průměru. Kdo má pravdu, bude nejspíše jasné jenom v případě, že se RVV-MD2 dostane do rukou západních techniků, případně ji od Ruska někdo koupí a data o ní se stanou veřejně dostupnějšími.

Střela RVV-MD2

Nakolik revoluční podle vás může být ruská střela RVV-MD2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články