Rusové se po desetiletích možná „půjdou klouzat“, nejrychlejší letadlo světa se rýsuje jako „syn“ legendy

Nejrychlejší vojenský letoun na světě nyní provozuje Rusko, ale to se může do budoucna změnit. Opět ho mohou předběhnout Američané.

Animace podoby SR-72 i Zdroj fotografie: Lockheed Martin
                   

Nejrychlejším vojenským letounem historie ve službě byl americký Lockheed SR-71 Blackbird. Když ale na konci 90. let 20. století odešel do důchodu, převzalo štafetu Rusko, a nejrychlejším vojenským letounem je tak dodnes Mikoyan MiG-31 Foxhound, i když Sýrie má možná ještě funkční Mikoyan-Gurevich MiG-25 Foxbat. Vše by ale mohl změnit americký letoun označovaný jako Lockheed Martin SR-72 přezdívaný i jako „Son of Blackbird“ či „Darkstar“.

SR-72 nemusí být letoun, ale dron

O projektu SR-72 je veřejně dostupných jenom málo informací, a vlastně ani není jasné, že o něm bude možné hovořit jako o nejrychlejším letadle. Jak totiž uvádí TechWp, většina odborníků o něm mluví jako o bezpilotním letounu, tedy de facto dronu. Takže jestli to bude pravda, nešlo by ho označovat za nejrychlejší letadlo (to musí být pilotované), a zůstal by jím tak MiG-31, i když prvenství SR-71 už nevezme. Velikostí i účelem se bude nicméně SR-72 letadlu podobat, a navíc v něm má být i pilotní kabina, takže není jasné, co nakonec bude.

Na oblohu by se mohl prototyp SR-72 dostat již v roce 2025, uvádí NationalInterest, a následně lze očekávat několik let testování, protože půjde o převratnou technologii. Letoun nebo dron by měl dosahovat hypersonické rychlosti přes Mach 5, zmíněný zdroj uvádí dokonce až Mach 6. Pro srovnání, rychlost SR-71 byla „jen“ Mach 3,3. Bude přitom nutné prověřit pohon i funkci speciálních materiálů, z nichž bude letoun vyroben, aby odolal žáru při extrémně rychlém letu. Ve výzbroji letectva se tedy nejspíše objeví až po roce 2030.

Průzkumný stroj, ale možná vyzbrojený

Hlavním úkolem SR-72 má být zpravodajství, sledování a průzkum, ale Wikipedia uvádí, že by měl mít rovněž schopnost nést hypersonické úderné zbraně. A pokud opravdu výše zmíněných parametrů dosáhne, byl by přelomovou zbraní. V podstatě by díky své rychlosti nejspíše dokázal uletět naprosté většině existujících systémů protivzdušné obrany, které by ho zřejmě dokázaly zaznamenat, ale kdyby vystřelily, nedohnaly by ho.

Ruský stealth bombardér PAK DA

Ruská odpověď Spojeným státům: „nadzvukový bombardér PAK DA bude lepší než ten americký“; co je o něm vlastně známo?

Na podobném letounu mimochodem pracuje Rusko, které ho označuje jako MiG-41, ale v jeho případě má být vesmírný. Není u něj však zatím stanoven datum prvního vzletu.

Vedle toho je nutné říci, že je před konstruktéry SR-72 k řešení mnoho problémů. Třeba jaký typ pohonu zvolit, i když nejčastěji mluví o kombinovaném či scramjetu. Počítat je navíc třeba s vysokou spotřebou paliva, takže je možné, že by letoun dosahoval vysokých rychlostí jenom krátce a cestovní měl nižší. Zůstává také problém s teplem, které při vysokých rychlostech zákonitě vzniká a lze ho už jenom těžko efektivně maskovat.

Úvahy o SR-72

Jak rychlý podle vás bude SR-72, a kdy najde nejlepší využití?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články