Tohle je hodně záhadný britský dron: od ostatních se liší hlavně tvary, které naznačují stealth. Mohl by sekundovat letounům

Není o něm potvrzeno vůbec nic, některé domněnky však naznačují, že může být výkonným doprovodem pro pilotované letouny.

Ilustrace dronů Concept 2 i Zdroj fotografie: BAE Systems
                   

Vliv leteckých dronů na moderní válku je v praxi opakovaně prokázaný, ale i tak je velmi pravděpodobné, že je ještě čeká bouřlivý vývoj. Jedním směrem bude nejspíše masová výroba velice levných a snadno nahraditelných typů, druhým pak vývoj dronů s pokročilými schopnostmi. Do této oblasti lze řadit i ten vyvíjený společností BAE Systems.

Záhadný dron nemá ani jméno

O novém konceptu dronu britské společnosti BAE Systems zatím není moc známo, ale jeho model byl vystaven na World Defence Show v Rijádu v Saúdské Arábii, uvádí Defence-Blog. Nebylo však zveřejněno ani jeho jméno, ani schopnosti nebo rozměry. Zkrátka jenom zmenšený model . Podle všeho by se ale mělo jednat o středně veliký dron určený k útoku, zpravodajství, sledování, průzkumu a vzdušné kontrole.

Server NewAtlas spekuluje, že by se mělo jednat o dron nejspíše schopný létat nadzvukovou rychlostí, což vyvozuje z tvarů jeho trupu a křídla, a pohon by tak měl být proudový. Tvar také naznačuje, že by dron mohl mít malý radarový průřez a nejspíše schopnost stealth, i když zde by záleželo i na použitých materiálech a např. na tom, jestli v případě vyzbrojení ponese zbraně uvnitř trupu, ale na schopnost stealth může mít vliv i další vybavení.

Dron by doprovázel bojová letadla

V případě modelu se pravděpodobně jedná o další vývoj projektu označovaného jako Concept 2, firma o něm poprvé informovala v roce 2022, připomíná Twz. Cílem je vyvinout stroj nebo stroje, které by v budoucnu pomáhaly při různých bojových operacích a spolupracovaly i s bojovými letouny. Takovýto dron by mohl svůj první let uskutečnit zhruba za 2 roky, a je zřejmé, že se může ještě změnit, neboť model vypadá jinak než kresby staré 2 roky.

XQ-58 Valkyrie

Kratos XQ-58 Valkyrie je nejvýkonnější bezpilotní letoun světa, který může sekundovat F-35. Jeho cenovka ale překvapí, je „nízká“

V minulosti se vyskytly spekulace, že by měl mít nový dron od BAE Systems max. vzletovou hmotnost 3,5 tuny, kdy by nesl různé senzory a vybavení pro elektronický boj, ale předpokládána byla i schopnost používat zbraně. Nést by mohl dvě radarem naváděné střely Meteor, což jsou dnes nejlepší střely vzduch-vzduch v NATO, případně vyvíjené střely SPEAR 3 určené k útokům na pozemní cíle s dosahem až 140 kilometrů.

Nakolik je reálné, že nakonec vznikne dron podobný modelu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články