Severokorejská hrozba? Upravená ponorka Hero Kim Kun Ok unese hned 10 jaderných raket a střel, a působit může téměř kdekoliv

Ponorka odpalující střely s jadernými hlavicemi se může skrývat neznámo kde a nečekaně zaútočit. Ke všemu má-li dostatečný dosah skoro přes 1/2 světa.

Ponorka Hero Kim Kun Ok i Zdroj fotografie: Uživatel Stinky1300 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Severní Korea je silně militarizovaná a velice si zakládá na svém jaderném programu, a schopnostmi se chce přiblížit jaderným mocnostem. Nato nejenže vyvinula mezikontinentální balistické rakety, ale pravděpodobně má i jaderné zbraně odpalované z ponorky. Její nosič balistických raket a řízených střel se jmenuje Hero Kim Kun Ok, a určitě je vážnou hrozbou. Na druhou stranu ho nelze srovnávat s jadernými nosiči třeba ve výzbroji Ameriky nebo Ruska.

Ponorka je konstrukčně přes 60 let stará

O severokorejské ponorce Hero Kim Kun Ok je omezené množství informací, a v podstatě lze vycházet pouze z oficiálního tvrzení severokorejské strany a publikovaných záběrů tamních médií. Podle NavalNews se dle všeho jedná o přestavěnou diesel-elektrickou ponorku sovětské třídy Romeo, která vznikala na přelomu 50. a 60. let 20. století, ale třeba v Číně ještě do roku 1984. Na záběrech ponorky je přitom vidět hned 10 poklopů k odpalování střel, a jak podotýká portál DefenseNews, čtyři z nich jsou větší než zbývajících šest.

Ponorka Hero Kim Kun Ok při pohledu shora iZdroj fotografie: Uživatel Stinky1300 / Creative Commons / CC BY-SA
Severokorejská ponorka Hero Kim Kun Ok

Ponorka byla nejspíše v severokorejských loděnicích prodloužena asi o 10 metrů, aby mohla nést dostatečný náklad střel. Původní Romeo je 76,6 metrů dlouhá a má výtlak 1 830 tun, uvádí NavyRecognition, takže budou údaje u severokorejského plavidla pochopitelně vyšší. Nejspíše podobný bude však dosah, a to necelých 14 500 kilometrů, což ponorce umožňuje plout do velmi vzdálených míst. Původní rychlost plavidla byla 15,2 uzlů při vynoření, a 13 uzlů při ponoření, což se nejspíše příliš nezměnilo. Na palubě pak sloužilo 54 námořníků.

Nese střely s dosahem až 2 000 km

Jenom odhadovat mohu i výzbroj plavidla – nejspíše nese balistické rakety Pukguksong a řízené střely Hwasal-2, jak spekuluje NavalNews. Dosah rakety Pukguksong-3 udává MissileThreat na 1 900 kilometrů, ale může se jednat i o jinou verzi; u střely Hwasal-2 je pak udávaný dosah kolem 2 000 km, ale opět jde jenom o odhady. Obě ze zbraní mají být schopné nést nějaký typ jaderné hlavice, je ovšem otázkou, zda zvládají odpal z ponořené ponorky, což je klíčové pro utajení a znesnadňuje to zneškodnění plavidla, nebo se musí vynořit.

Severokorejská mezikontinentální balistická raketa

Hwasong-18 může Americe přinést utrpení – dokáže zabít miliony lidí i zasáhnout jakékoliv místo v USA, a odpálit ji lze okamžitě

Není pochyb o tom, že ponorka Hero Kim Kun Ok s jadernými raketami a střelami v rukách nevypočitatelného severokorejského režimu je hrozba. V případě nějakého konfliktu by mohla sloužit i jako zbraň druhého úderu, ačkoliv se nejedná o moderní nosič s jaderným pohonem jaký mají třeba USA nebo Rusko. Ponorky třídy Romeo jsou velmi zastaralé, hlučné, a při dobíjení baterií se musí vynořit. Proto je relativně snadné je odhalit i zničit. Hero Kim Kun Ok může posloužit i k vyvíjení většího nátlaku na ostatní země, třeba aby rozvolnily sankce.

Ponorka Hero Kim Kun Ok

Za jak velkou hrozbu severokorejskou ponorku považujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články