Revoluční japonská ponorka bude silným zabijákem, odkudkoliv dokáže udeřit na vzdálenost tisíců kilometrů

Už teď má sice Japonsko moderní ponorkovou flotilu s velmi tichým chodem, ale nová verze má jeho možnosti výrazně posunout a rozšířit.

Japonská ponorka Taigei i Zdroj fotografie: Uživatel Hunini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I když nejsou zmínky o vzdálené asijské zemi tak časté, má japonské námořnictvo k obraně teritoriálních vod silnou flotilu ponorek. Jde o obávaná plavidla, která jsou většinou novějších tříd, a vybavená jsou i pohonem nezávislým na vzduchu, díky čemuž mají velmi tichý chod a mohou dlouho zůstat pod mořskou hladinou. Nově připravovaná třída ponorek má však dosavadní koncepci změnit, přičemž už nebude sloužit jenom k obraně na moři.

Třída Taigei je jenom proti plavidlům

Japonské námořnictvo dostává v současné době nové ponorky třídy Taigei, které jsou 84 metrů dlouhé a mají výtlak 3 tisíce tun, uvádí Wikipedia. Vybaveny jsou nejenom pohonem nezávislým na vzduchu, ale i lithium-iontovými bateriemi, s nimiž mají pod hladinou dosahovat vyšší rychlosti. Jejich výzbroj tvoří torpéda Type 18 a protilodní střely UGM-84 Harpoon, což znamená, že mohou útočit jenom na jiné ponorky nebo hladinová plavidla.

Japonská fregata Mogami

Japonské futuristické stealth fregaty Mogami jsou názornou ukázkou preciznosti a rozvahy; mají být nepozorovanými zabijáky

Japonsko ovšem v poslední době mění postoj k sebeobraně, a to hlavně v reakci na chování některých zemí, především Číny a Severní Koreje, ale i Ruska, s nímž má dlouhodobě spor o Kurilské ostrovy. Plány se týkají i budoucích ponorek japonského námořnictva, které mají vycházet z třídy Taigei, s níž budou mít stejný pohon, ale tvarem a výzbrojí se lišit. Jejich velitelská věž má být posunuta dozadu a mezi přídí a věží budou umístěna vertikální odpalovací sila VLS, uvádí NavalNews, což ponorkám umožní odkudkoliv z moře útočit na pevninu.

V případě námořnictva země vycházejícího slunce to tedy znamená jistou revoluci, neboť dosud tuto možnost nemá a běžně přísluší pouze největším námořnictvům světa. Například Francie tak dokáže zasáhnout klidně celé Rusko, a to prakticky kdykoliv.

Vyzbrojena Tomahawky či balistickými raketami

Nové japonské ponorky budou díky nové výzbroji rázem zbraní se zcela jinou silou, protože možnost útoku na pozemní cíle z hlubin zatím námořnictvu chyběla. Nejí však jasné, jaké zbraně bude do odpalovacího systému nabíjet. Jednou z možností jsou americké řízené střely Tomahawk s doletem téměř 2 tisíce km, uvádí ChinaMil, zatímco Tech-Wp zase mluví o balistických raketách a protilodních či protiraketových střelách, ale nijak je nespecifikuje.

Do zařazení nového typu plavidla do výzbroje však zbývá ještě několik let, neboť je zkonstruování, výstavba a testování nové třídy nákladné a časově náročné. Ponorky mohou přitom sloužit jako útočné i obranné, a jejich přítomnost na moři může být strašákem pro případného soupeře, neboť na něj mohou takové střely přiletět prakticky odkudkoliv, což může hrát významnou roli v jeho úvahách si s Japonskem něco začínat.

Odpálení střely Tomahawk z ponorky

Jak důležité je, aby mělo i Japonsko takové ponorky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články