NSM je pobřežní zabiják lodí, který potopí i torpédoborec. Třeba z Lotyšska by zastavila kdejakou ruskou loď až na 250 km

Přímořské státy mohou své body bránit a protivníky odradit od útoku i z pobřeží. Konkrétně střely NSM si poradí i s velkými a odolnými plavidly.

Odpalovací vozidlo systému CDS se střelami Naval Strike Missile i Zdroj fotografie: Kongsberg
                   

Aby státy s pobřežím odradily nějakého protivníka od útoku z moře, nepotřebují nutně silné námořnictvo. Moderní technologie s využitím řízených střel totiž nabídla efektivní řešení schopné ničit lodě na stovky kilometrů daleko. Její pořízení sice nebývá nejlevnější, ale je nesmírně účinná. Mezi nejmodernější na světě přitom bezesporu patří pobřežní obranný systém CDS, který využívá vyspělé střely Naval Strike Missile známé pod zkratkou NSM.

Střely NSM lze odpálit z lodí i pobřeží

Bez nadsázky mohu tvrdit, že se jedná o zabijáka lodí. Střelu NSM přitom vyvinula norská společnost Kongsberg, a do výzbroje byla zavedena teprve v roce 2012. Primárně je určena k odpalování z plavidel, ale díky pozemním odpalovačům ji lze využít i pro ochranu pobřeží. NSM přitom používá hned několik zemí – kromě Norska to je třeba Amerika, Velká Británie nebo Polsko. A poslední z jmenovaných, což je i severní soused ČR, se je rozhodl používat právě k ochraně pobřeží ze souše, jak jsme již v ArmádnímZpravodaji psali.

Střela Naval Strike Missile iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany USA
Střela Naval Strike Missile

Zájem o tento systém, na němž Kongsberg spolupracuje s americkým Raytheonem, je mezi západními státy veliký, uvádí Defence-Blog. Hodil by se přitom hlavně zemím s žádným nebo slabým námořnictvem, případně těm, co nechtějí riskovat střety na vodě a vystavovat se tak riziku ztráty vojenského plavidla, jehož cena je zpravidla mnohonásobně vyšší než střely.

Mezi takové patří třeba Lotyšsko, pobaltský stát mezi Petrohradem a ruskou Kaliningradskou oblastí, takže kolem jeho pobřeží často proplouvají ruské lodě. Moderní systém CDS schopný zasahovat lodě do vzdálenosti 185, a případně až 250 km, by se mu tedy hodil. Navíc ho je možné používat i k přesnému útoku na pozemní cíle, což se také hodí – Lotyšsko má pozemní hranice s Ruskem i Běloruskem, a nebezpečí mu tedy hrozí i odtud.

NSM je pasivní stealth střela

Společnost Kongsberg uvádí, že má protilodní střela NSM v základu dosah přes 185 km, a vzdálenosti 250 km by měla dosahovat s použitím raketového posilovače. Své cíle přitom vyhledává pomocí infračerveného zobrazovacího zařízení, a využívá i GPS nebo systém mapování terénu, což je výhoda, protože je tak zcela pasivní a neprozrazuje se radarovými signály. Střela NSM je navíc stealth a létá vysokou podzvukovou rychlostí. Její hlavice o hmotnosti 120 kg je pak účinná proti plavidlům do velikosti torpédoborce, ta větší však alespoň poškodí.

A-222E Bereg, ruské pobřežní dělostřelectvo

„Vzácné“ ruské pobřežní dělostřelectvo A-222E Bereg ráže 130 mm je světový unikát, střeží pouze ruské pobřeží

Pobřežní systém CDS se skládá z řídicího centra a několika odpalovačů střel. Ty bývají většinou umístěny na nákladních automobilech, díky čemuž jsou značně mobilní. Doplnit ho pak lze i radarem k mapování situace na moři, což pomáhá lokalizovat cíle. Řídicí středisko dokáže najednou vést palbu až 12 střelami, a to buď na jednotlivé cíle, nebo jako mohutnou salvu. Dopředu je dokonce možné naprogramovat salvu celkového počtu 48 střel.

Zásah střelou Naval Strike Missile

Existuje k zabezpečení pobřeží proti lodím lepší systém?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články