Přiblíží se ještě někdy ruské lodě k polskému pobřeží? Chránit ho mají osvědčené střely, které udeří až 250 km daleko

NÁZOR: Moderní systémy pobřežní obrany dokáží udržet lodě Ruska daleko od pobřeží. Norský systém CDS pořízený Polskem přitom patří mezi špičku.

Odpalovací vozidlo systému CDS se střelami Naval Strike Missile i Zdroj fotografie: Kongsberg
                   

Severní soused České republiky, konkrétně Polsko, považuje za svého největšího soupeře (a možného nepřítele) Rusko, s nímž i sousedí, a buduje proto ozbrojené síly tak, aby mu dokázaly odolat. Chránit si přitom musí nejen pozemní hranici, ale i své velmi dlouhé pobřeží v Baltském moři. Nehodlá se ale spoléhat jenom na námořnictvo a letectvo, pořídilo si i moderní systém CDS na ochranu pobřeží vybavený sofistikovanými střelami Naval Strike Missile.

Střely NSM používají také Američané

Střely Naval Strike Missile označované i zkratkou NSM jsou produktem norské společnosti Kongsberg Defense & Aerospace, která využila při jejich vývoji zkušenosti s předchozí velmi úspěšnou protilodní střelou Penguin. Zrod NSM začal někdy na počátku 21. století a jako první je do výzbroje zavedlo norské námořnictvo v roce 2012, konkrétně ve verzi odpalované z plavidel. O tom, že jde o moderní systém, svědčí i to, že je do výzbroje zavedlo také nejsilnější námořnictvo světa, tedy americké; Polsko pak první střely objednalo hned v roce 2013.

Střela Naval Strike Missile iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany USA
Střela Naval Strike Missile

Výhodou NSM je podle Defence-Blog i to, že je lze odpalovat z plavidel i pozemních odpalovačů, což z nich dělá skvělou zbraň na obranu pobřeží. Běžná NSM má dosah kolem 200 kilometrů, a verze s raketovým posilovačem až 250 kilometrů. To v podstatě znamená, že jenom samotné Polsko může Rusku tímto systémem odepřít námořní přístup do jeho enklávy Kaliningrad (ponorky by teoreticky proplnout mohly), ale i do západní části Baltského moře, protože střely bez problému pokryjí vzdálenost mezi polským a švédským pobřežím.

Polsko má disponovat 4 bateriemi

Náš severní soused umístil odpalovače střel na automobily Jelcz, přičemž každý nese 4 rakety NSM. Systém je dále doplněn radary a vozidly se střediskem řízení palby. Podle dostupných informací by mělo Polsko aktuálně disponovat 4 bateriemi, přičemž by v každé z nich měla působit vozidla s až 48 střelami. Část systému má být navíc vyráběna v Polsku, takže bude vybaven polským komunikačním systémem a dalšími domácími úpravami.

Ukrajinská střela Neptun

Ukrajinské rakety Neptun jsou doslova bičem na ruské lodě: ke dnu poslaly křižník Moskva i zrekvírovanou loď, Rusové se bojí přiblížit

Střela NSM má hmotnost 350 kilogramů, v případě verze s posilovačem pak 400 kilogramů. Je schopna pohybovat se v malé výšce rychlostí až Mach 0,93, přičemž použité materiály a tvar zajišťují i vlastnost stealth, a kombinace několika zaměřovacích systémů zase vysokou přesnost. Střela má 120 kilogramů těžkou hlavici v titanovém plášti s vysokou fragmentací, což její ničivou sílu zvyšuje. Kromě námořních cílů ji lze použít i k útokům na cíle pozemní.

Střely Naval Strike Missile

Může se ruské námořnictvo s takovou obranou nějak vypořádat, nebo dopadne stejně jako na Ukrajině, kde ho drží na uzdě střely Neptun?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články