P-500 Bazalt je dodnes sloužící sovětská těžká protilodní střela, která vznikla jako nezastavitelný zabiják amerických letadlových lodí

Jelikož se SSSR ani zdaleka nedokázal měřit s americkými „letadlovkami“, vydal se cestou jejich případné a úplné destrukce dříve, než stihnou udeřit letouny.

Střela P-500 Bazalt na návěsu i Zdroj fotografie: Uživatel Karamanskaya / Creative Commons / CC0
                   

SSSR měl během studené války problém, jak by se vypořádal s velkými americkými letadlovými loděmi, a sám nebyl schopen podobné nosiče letounů postavit. Odpovědí sovětského námořnictva byla proto těžká protilodní obtížně zničitelná střela s dlouhým dosahem, s níž měla ruská plavidla zničit americkou letadlovou loď dříve, než stačí její letadla zasáhnout. Jedná o zbraň známou jako P-500 Bazalt, někdy je označovaná SS-N-12 Sandbox.

Střela P-500 Bazalt pro křižníky i ponorky

S vývojem těžké protilodní střely s dlouhým dosahem začali sovětští konstruktéři v 60. letech 20. století, a poprvé byla instalována v roce 1975 na některé jaderné ponorky, uvádí Missilery, a poté i na letadlové křižníky třídy Kyjev a křižníky třídy Slava. Ovšem asi nejznámější lodí, která měla P-500 Bazalt ve výzbroji, byl křižník Moskva potopený v dubnu 2022 v Černém moři, na jehož dno ho poslaly ukrajinské střely. Těžké protilodní střely zůstaly po rozpadu SSSR jenom ve výzbroji Ruska, které je sice stále užívá, ale postupně nahrazuje modernějšími typy.

Křižník třídy Slava s viditelnými odpalovači střel P-500 Bazalt iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Křižník třídy Slava s viditelnými odpalovači střel P-500 Bazalt

P-500 Bazalt dosahuje opravdu velikých rozměrů, a třeba na křižnících Slava jsou její odpalovače jedním z dominantních prvků. Jak uvádí Wikipedia, střela je 11,7 metrů dlouhá, v průměru má 88 centimetrů, a má malá křídla s rozpětím 2,6 metry. Její celková hmotnost je 4,8 tuny, a jenom pro srovnání, americká protilodní střela RGM-84 má hmotnost 684 kg. Na hmotnost hlavice P-500 z toho připadá až 1 tuna, aby byla schopna vážně poškodit i velikou letadlovou loď, případně může nést jadernou hlavici o síle až 350 kilotun.

P-500 Bazalt je nadzvuková střela

O pohon střely se stará proudový motor, který je schopen ji dopravit do vzdálenost až 550 kilometrů, což mělo kompenzovat výhodu letadel operujících z paluby letadlové lodě. Střela se po odpálení pohybuje ve velké výšce až rychlostí Mach 2,5, a před dosažením cíle klesne k mořské hladině. Tam se poté pochybuje rychlostí Mach 2, což má spolu s nízkou výškou znesnadnit její sestřelení. V konečné fázi pak používá aktivní radarové navádění.

Su-57

Ruský letoun Suchoj Su-57 může zničit jakoukoliv moderní loď nepřítele díky vyspělé protilodní střele Ch-35UE, zaznělo z Ruska

WeaponSystems však upozorňuje, že při letu ve vysoké výšce byla střela zranitelná útoky stíhacích letounů s protiletadlovými střelami, a rovněž protivzdušnými systémy dlouhého dosahu. Na druhou stranu, strategie použití střel počítala s odpálením mohutné salvy, čímž by došlo k zahlcení obrany nepřítele. I jeden zásah by tedy mohl být vzhledem k velikosti hlavice fatální. Jak by si P-500 Bazalt vedla v boji se svazem letadlové lodě, který proti ní měl jistě strategii obrany, je jenom teorie, neboť k podobnému střetu nikdy nedošlo.

Střela P-500 Bazalt

Uspěla by americké letadlové loď nebo sovětské P-500?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články