Vytoužená budoucnost, americký podmořský dron REMUS 620 zvládne ponor do 600 metrů po dobu 110 hodin

NÁZOR: Podmořské drony jsou pro mnoho námořnictev chtěnou budoucností. Operovat dokáží nepozorovaně a vojáci nemusí riskovat své vlastní životy.

Podmořský dron Remus 620 i Zdroj fotografie: HII
                   

Po rozvoji dronů leteckých se konstruktéři zaměřují i na autonomní plavidla, která by brázdila hladinu moře nebo plula pod ní. Ale zatímco námořních dronů již existuje celá řada a jejich vlastnosti jsou stále vylepšovány, což lze pozorovat například u těch ukrajinských nasazovaných v Černém moři, s podvodními je problém. Ponořené drony totiž nemohou ověřovat svou polohu pomocí GPS a jejich navigace i použití se zdá být mnohem obtížnější. Přesto nějaké projekty existují, slibně vypadá například americký REMUS 620.

Teprve je testován, ale už vyvolává zájem

Mezi projekty podvodních dronů, který zatím zdánlivě míří k úspěchu, je REMUS 620 od americké společnosti HII, tradičního výrobce lodí. Ta ve své tiskové zprávě oznámila, že její dron prošel prvním úspěšným testem ve vodě, což je sice významný milník, ale jistě ho ještě čeká řada zkoušek. Na ty ale nezbývá moc času, výrobce už má totiž objednávku na dva podvodní drony od Národního úřadu pro oceán a atmosféru, dodat je má již v roce 2024.

Asi nejznámějším, i když trochu záhadným podvodním dronem, je ukrajinský Marichka, o jehož existenci již ArmádníZpravodaj informoval. Ten by měl přitom mít dosah až 1 000 kilometrů, což je oproti REMUS 620 dvojnásobek, ale je nutné zmínit, že ukrajinské údaje nejsou potvrzené, a navíc mají oba drony nejspíše odlišné zaměření. Zatímco americký má být hlavně průzkumný a vybavený špičkovými technologiemi, ukrajinský bude kromě hlídkování na moři plnit i útočné sebevražedné mise, a to zejména proti lodím.

REMUS 620 zvládne hloubku 600 metrů

Ukrajinský a americký dron se odlišují také velikostí – zatímco délka Marichky je odhadována na 6 metrů, společnost HII v propagačním letáku udává délku svého dronu 4,8 metrů. Jeho hmotnost by pak měla být 358 kilogramů a má elektrický pohon – jeho baterie mají zajistit provoz motoru i všech systémů po dobu až 110 hodin. REMUS 620 má být schopen ponoření do hloubky 600 metrů, kdežto u ukrajinského jsou předpokládány spíše operace blízko hladiny.

Jedna z verzí ukrajinských námořních dronů

Ukrajinský člunový dron Sea Baby může ovládat celé Černé moře, prokázal to při útocích na Krym; Rusko je proti němu bezradné

Společnost HII tvrdí, že bude mít její dron celou řadu možných využití. Uživatelé by ho měli být schopni vypustit z člunů nebo ponorek a modulární konstrukce má umožňovat jeho osazení technikou podle druhu mise a přání zákazníka. Sloužit má třeba při odhalování námořních min, hydrografickém průzkumu, sběru zpravodajských informací, sledování nepřítele a elektronickém boji. Jeho využití lze tedy očekávat jak v civilní, tak ve vojenské oblasti.

Amerrický dron REMUS 620

Jak situaci na moři mohou změnit podmořské drony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články