Video: ukrajinský dron Sea Baby v trochu jiné roli, s termobarickým raketometem na „zádech“ rozmetá cíl a záhy se stáhne

Námořní drony nemusí být jenom hlídkové nebo sebevražedné, ačkoliv se tak nejspíše proslavily nejvíce. Jako nosiče zbraní mohou také zasahovat cíle na pobřeží.

Pohled na námořní dron Sea Baby s raketami i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Využití námořních dronů si již některá námořnictva vyzkoušela v praxi a získávají na moři stále větší význam. Povětšinou slouží k různým hlídkovým účelům, případně existují jako drony sebevražedné schopné narazit do nějaké lodi, ale i statického objektu, a poničit ho. Ovšem dalším logickým využitím dronů je jejich osazení různými zbraněmi, s nimiž by byly schopné útočit a vracet se zpět na základnu. Třeba dron vyzbrojený raketami zkonstruovala Ukrajina.

Sea Baby v trochu jiné roli

K sestrojení ozbrojeného dronu využili ukrajinští konstruktéři již v praxi osvědčeného plavidla Sea Baby, což je dron schopný nést náklad o hmotnosti až 850 kilogramů, uvádí BusinessInsider; alespoň tak to podle něj při popisu akce uvedla Ukrajina. Dosahovat by měl přitom rychlosti až 70 km/h a je schopen se pohybovat i na rozbouřeném moři, přičemž je radary i okem špatně zpozorovatelný. Má také velice dobrý dosah, takže může ovládat celé Černé moře.

Plující námořní dron Sea Baby s raketami iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Plující námořní dron Sea Baby s raketami

Video pod článkem ho však ukazuje v jiné než sebevražedné roli; konkrétně je vyzbrojen raketami, k čemuž MilIn uvádí, že se podobají termobarickým raketometům RPV-16. Na dronu bývají připevněny v zadní části a je jich od 2 do 6. Na videu je však vidět pouze to, jak je dron odpaluje na nějaký cíl. Není jisté, zda jde o plavidlo, ale pokud jde o termobarickou zbraň bez nějakého navádění, lze předpokládat, že rakety odstřelují spíše nehybný cíl u nebo na pobřeží.

Raketomet s dosahem až 1 kilometr

Zmíněný raketomet RPV-16 je na Ukrajině modernizovaná verze sovětského raketometu RPO-A Shmel, uvádí MilitaryToday. Jde o 11 kilogramů těžkou zbraň obsahující střelu ráže 93 milimetrů, jejíž dosah je až 1 kilometr. Tato zbraň je nejčastěji používána k útokům na různé budovy či pevnůstky, neboť termobarické hlavice dokáží zneškodnit i schované vojáky. Lze ji však použít i na zaparkovaná letadla, radary, vozidla, a nejspíše i menší lodě.

Ukrajinské drony Sea Baby

Ruský námořní kamikadze dron Oduvančik viditelně kopíruje ukrajinský Sea Baby. Je rychlejší, ale výrazně slabší a nedopluje daleko

Umístit na dron zrovna rakety je nejspíše dobrý nápad, i když je jejich použití omezené. Vzhledem k tomu, že nejsou naváděné, určitě se nehodí k útoku na menší a rychlé lodě na moři – ve spojení s neklidným mořem a obtížným zaměřením by totiž byla šance na zásah malá. Jiné je to ovšem při útoku na zakotvené lodě, kdy by dron mohl střely odpálit ještě před překážkami, které by mu bránily v proniknutí do kotviště. Podobně ale mohou být zranitelná i různá postavení na pobřeží; nepřítele tak mohou drony min. obtěžovat a znervózňovat.

Dron Sea Baby, jak odpaluje rakety

Co si myslíte o nápadu umístit na Sea Baby raketomety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články