Ukrajina může ruskému terorismu zvednout prostředníček, nákladní lodě v Černém moři ochránit dokáže

NÁZOR: Ačkoliv Ukrajina přišla v podstatě o celé námořnictvo, dokáže Rusku v Černém moři vzdorovat, a dokonce před ním ochránit nákladní lodě.

Spouštění korvety Ivan Mazepa i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Situace v Černém moři vypadala na začátku ruské invaze na Ukrajinu jako jednoznačná záležitost. Ukrajinské námořnictvo bylo malé a slabé, a o mnoho plavidel přišlo. Zdálo se, že to budou právě ruské lodě, kdo bude ovládat tamní vody, ale Ukrajincům se jich několik podařilo zničit a poškodit, a zbývající drží za pomoci protilodních střel v dostatečné vzdálenosti od pobřeží. A funguje to natolik, že z ukrajinských přístavů dokonce vyplouvají lodě s nákladem. To se sice Rusku nelíbí, ale Ukrajina plánuje, že jim bude zajišťovat ochranu.

Ukrajina má dostat lodě od spojenců

I přes konec obilné dohody, který zajišťovala lodím s obilím bezpečnost i před ruskými útoky, lodě z ukrajinských přístavů vyplouvají. Hrozí jim ale nebezpečí, jelikož Rusko nectí konvence a útočí i na civilní plavidla, jak jsme na ArmádnímZpravodaji informovali. Vedle toho ale hrozí i nebezpečí ze strany min, které v moři rozmístily obě strany. Ukrajina chce proto lodím poskytovat ochranu, a to prostřednictvím lodí od spojenců, uvádí MilIn.

Jedna z verzí ukrajinských námořních dronů

Ukrajinský člunový dron Sea Baby může ovládat celé Černé moře, prokázal to při útocích na Krym; Rusko je proti němu bezradné

Není přesně jasné, jaká plavidla má Ukrajina obdržet. Aktuálně má ve službě dvojici minolovek, Černihiv a Čerkasy, kterou dostalo v létě 2023 od Velké Británie, napsal NavalNews. Jde o plavidla britské třídy Sandown speciálně zkonstruovaná k vyhledávání a likvidaci min. Jsou 52,5 metrů dlouhá a mají výtlak 500 tun, a dosahují rychlosti pouhých 13 uzlů. K boji se příliš nehodí, jejich nejsilnější zbraní je rychlopalný kanon ráže 30 milimetrů.

Ukrajina bude mít alespoň jednu korvetu

Mnohem lepší je k ochraně moderní korveta Ivan Mazepa, což je plavidlo turecké třídy Ada postavené pro Ukrajinu v Turecku. NavyRecognition uvádí, že bylo na vodu spuštěno v říjnu 2022, ale zatím zřejmě není dokončené. Poté by se však mělo stát vlajkovou lodí ukrajinského námořnictva. Jedná se o loď dlouhou 99,5 m a s výtlakem 2 300 tun. Vyzbrojena má být protilodními střelami RGM-84 Harpoon a protiletadlovými střelami MICA.

Minolovka Shoreham dnes ukrajinská Čerkasy iZdroj fotografie: Nicholas Stevenson / Creative Commons / OGL
Minolovka Shoreham, dnes ukrajinská Čerkasy

O tom, jaké další lodě může mít Ukrajina k dispozici, nejsou informace, sama disponuje jenom několika hlídkovými čluny. Za současné situace by asi nebyl problém ochránit trasu nákladních lodí před minami ani ruskými plavidly, neboť je země dokáže udržet z dosahu pomocí střel z pobřeží. Pokud by je ale chtěla chránit i před leteckými útoky, potřebovala by buď kvalitní stíhací letouny, jimiž ale slíbené General Dynamics F-16 Fighting Falcon nebudou, nebo nějaká plavidla s protivzdušnou obranou středního či dlouhého dosahu.

Mimo nich by ale mohla problém do jisté míry vyřešit umístěním systému protiletadlové obrany. Sice aktuálně nemůže postrádat ani jeden jediný, ale jelikož se nedávno spojilo hned 20 zemí, které chtějí Ukrajině v tomto směru pomoci, je reálné, že se situace brzy změní. I tak by ale byla nejlepší kombinace i s lodí, která by mohla plavidla efektivně chránit i daleko od pobřeží.

Minolovka Čerkasy, aktuálně v ukrajinských službách

Bude Ukrajina opravdu schopna nákladní lodě ochránit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články