Ruská hypersonická střela Zircon měla být nezastavitelná, ale v reálu má při útoku pouze 1/2 rychlost a sotva by poškodila loď

Hypersonická protilodní střela schopná zasahovat i pozemní cíl má být ruským triumfem. Ale její schopnosti jsou podle analýz mnohem slabší.

Protilodní střela AGM-84 Harpoon i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Pokud by se Rusko dostalo do sporu s Amerikou na moři, jeho plavidla by se pokusila rozstřílet svazy „letadlovek“ za pomoci hypersonických střel 3M22 Zircon. Ty byly prezentovány jako nesestřelitelní zabijáci právě amerických letadlových lodí, i když dokáží zasahovat i pozemní cíle. Na základě trosek jedné ze střel se však ukazuje, že její schopnosti možná nejsou takové, jak je Rusko prezentovalo. Sestřelit je lze a jedna sílu ke zničení letadlové lodi nemá.

Schopnostmi Zirconu se Rusko rádo chlubilo

Ačkoliv přesné specifikace střely Rusko utajovalo, mnohými parametry se chlubila hlavně ruská státem kontrolovaná média. Wikipedia uvádí, že má být Zircon střelou s náporovým motorem létající rychlostí až Mach 9, zatímco její dosah je až 1 000 kilometrů a má mít hlavici o hmotností 100 až 150 kilogramů. Kromě hlavice by pak měla lodě ničit i kinetickou energií, a díky extrémní rychlosti ji existující systémy protivzdušné obrany nemají být schopné zachytit.

Opak je ale pravdou – v praxi se ukázalo, že střelu Zircon mohou zachytit třeba systémy MIM-104 Patriot a SAMP/T, upozornil Defence-Ua. A pokud to dokáží tyto systémy, je více než zřejmé, že by to uměly i lodě se systémem Aegis nebo střelami Aster. Možné to je, protože nejnovější analýzy sice potvrzují hypersonickou rychlost střely, ale nemá být Mach 9, ovšem „pouze“ kolem Mach 5,5, ač při klesání z velké výšky o něco vyšší. V závěrečné fázi letu ale střela zpomaluje na rychlost Mach 4,5, s čímž so už moderní zbraně poradí.

Hlavice střely Zircon je velice malá

Analýzy také ukazují, že Zircon není až tak ničivý, jak se z prezentovaných materiálů a odhadů mohlo zdát. KyivPost uvádí, že analyzované vzorky sestřelených Zirconů odhalily velmi nízkou hmotnost hlavice, a to 40 kilogramů, což je hodně pod avizovanými 100 až 150 kg. V podstatě se dá říci, že to střelu vylučuje jako zabijáka letadlových lodí, protože tak malá hlavice plavidlo o výtlaku 100 tisíc tun vážně poškodit nemůže. A neobstojí ani argument s kinetickou energií, protože by střela do lodi nenarazila ani hypersonickou rychlostí.

Letadlová loď USS Ronald Reagan

Názor: dokonce ani 10 ruských hypersonických raket Zircon nemůže potopit americkou letadlovou loď, je zkrátka příliš obrovská

Ze zmíněných parametrů ale nelze konstatovat, že by Zircon nebyl nebezpečnou zbraní – ruským konstruktérům se bezpochyby podařilo vytvořit zbraň s hypersonickou rychlostí po většinu dobu letu. Ale nepřišli s nějakým revolučním nápadem na zaměřování v hypersonické rychlosti – střela naopak musí zpomalit, což ji činí zranitelnou. Zircony jsou navíc drahé, cena jednoho je odhadována na až 250 milionů korun, a jsou i náročné na konstrukci. Rusko navíc dle všeho nemá kapacity na to, aby je mohlo produkovat masově.

Ruská střela 3M22 Zircon

Co si myslíte o schopnostech střely Zircon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články