Veliká vzácnost, 2S34 Chosta je skoro ohrožený druh, přitom dokáže silně udeřit jako houfnice i minomet, a zvládne i střelivo NATO

Ruští konstruktéři se pokoušeli zmodernizovat velmi rozšířené sovětské houfnice, a za použití speciálního minometného děla se jim to i podařilo.

Samohybný minometný systém 2S34 Chosta i Zdroj fotografie: Uživatel Smell U Later / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětská armáda se hodně soustředila na dělostřelectvo, a ruské armádě proto zůstaly ve skladech různé druhy děl a podobných zbraní. Během let ale pochopitelně zastaraly, takže se nabízela otázka, zda je vyměnit za nějaké nové typy, případně se je pokusit zmodernizovat, aby dostačovaly současným potřebám a nestálo to tolik peněz jako děla nová. Výsledkem jednoho z modernizačních programů je samohybný minometný systém 2S34 Chosta.

Méně schopná náhražka za 2S31 Věna

Ruskému dělostřelectvu zůstal z dob SSSR značný počet samohybných houfnic 2S1 Gvozdika ráže 122 milimetrů, které vstoupily do výzbroje na začátku 70. let 20. století, uvádí ArmyRecognition, a v současné době, i když jsou stále používané, patří mezi zastaralé. Konstruktéři proto na jejich základě začali vyvíjet novou zbraň, která je dnes známá jako 2S4 Chosta, a krátce byla podle Gvozdiky označovaná i jako 2S1M, uvádí WeaponSystems.

Houfnice 2S1 Gvozdika iZdroj fotografie: Uživatel AlfvanBeem / Creative Commons / CC0
Houfnice 2S1 Gvozdika

K její konstrukci byly využity i některé komponenty extrémně vzácného těžkého kompletu 2S31 Věna, který je minometem i houfnicí. 2S34 Chosta je proto také považována za jeho levnější, ale méně schopnou alternativu, uvádí MilitaryToday. Na podvozek Gvozdiky bylo totiž namontováno minometné dělo 2A80-1 ráže 120 mm, což umožňuje pálit nejenom jako minomet, ale také přímo na viditelný cíl. 2S34 Chosta je vyráběna od roku 2012, ale ruská armáda ji nejspíše má jenom několik desítek kusů, takže je docela vzácná.

2S34 Chosta vystřelí i některé střelivo NATO

Minometné dělo systému 2S34 Chosta je vybavené automatickým nabíjením, což osádce umožňuje udržovat vysokou kadenci střelby. ArmyRecognition uvádí, že může používat všechny ruské typy granátů ráže 120 mm na vzdálenost 0,5 až 14 km, a dokonce i některé granáty standardu NATO. Navíc dokáže odpalovat naváděnou munici jako laserem naváděnou střelu 3VOF112 Kitolov-2. Uvnitř vozidla je přitom zásoba munice na 40 ran a výzbroj doplňuje kulomet.

Ochrana a parametry vozidla zůstaly stejné jako u 2S1 Gvozdika, takže 2S34 Chosta obsluhuje osádka složená ze 4 vojáků, které pancíř chrání proti palbě z ručních zbraní a střepinám. Vozidlo je 7,57 metrů dlouhé a 2,58 metru široké, zatímco jeho hmotnost činí 16 tun. Má pásový podvozek, což zaručuje dobrou pohyblivost v těžkém terénu, jeho maximální rychlost na silnici je 60 km/h a na plnou nádrž může urazit až 500 kilometrů.

Minometný systém 2S34 Chosta

Jak hodnotíte systém 2S34 Chosta?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články