Ukrajinský systém Ai-Petri SV je vyvinutý speciálně pro boj s ruskými drony a naváděnými pumami

Jedná se o účinnou možnost, jak bojovat s nepřátelskými drony, ale také s naváděnými pumami. Ty mohou být nejenom rušeny, ale také prozradit polohu operátora.

Průzkumný dron ZALA Lancet i Zdroj fotografie: Militarnyi (Ukrajinské vojenské centrum)
                   

Eliminovat nepřátelské drony je jednou z nezbytností, které moderní armády potřebují, jelikož se z nich během posledních let staly zbraně s významným dopadem. Je možné je fyzicky sestřelovat různými zbraněmi, ale velmi účinné – a hlavně opakovatelně použitelné a na provoz levné – jsou systémy elektronického boje. Jedním z nejnovějších je ukrajinský Ai-Petri SV vyvinutý speciálně proti nejběžnějším ruským dronům.

Systém ruší nejen drony, ale i naváděné pumy

Na ukrajinském systému elektronického boje Ai-Petri SV je zajímavé, že za jeho vývojem stojí bývalý prezident Petro Porošenko. EuroMaidanPress uvádí, že jeho vývoj financoval, ale jinak jde o výtvor ukrajinských konstruktérů ve spolupráci s armádou. Navržen byl tak, aby dokázal čelit ruským dronům, ale účinný má být i proti naváděným leteckým pumám.

Části systému Ai-Petri SV iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Části systému Ai-Petri SV

Autorům se systém údajně podařilo zkonstruovat za pouhých 5 měsíců, i když něco takového běžně trvá několik let, upozornil MilIn. Několik kusů již údajně bylo nasazeno i v ostré akci na ochranu dělostřeleckých baterií, a výsledky byly velmi dobré. Kolik systém stojí, není známá informace, a stejně tak jsou utajované mnohé detaily o jeho fungování, aby nebylo tak jednoduché se proti němu bránit, a cokoliv je třeba pouze odhadovat.

Drony systém vyruší, ale klidně i oslepí

Ai-Petri SV má být schopen potlačovat činnost nepřátelských dronů na vzdálenost zhruba 20 kilometrů, uvádí ArmyRecognition. Nejčastěji takové systémy ruší komunikaci mezi dronem a jeho operátorem, ale tento má možnost působit i proti naváděným pumám, což naznačuje pravděpodobně schopnost nějak ovlivnit ruský GLONASS (obdoba GPS). Obsahovat má i funkci oslepení nejpoužívanějších ruských dronů, jakými jsou letouny značek Zala nebo Orlan, k čemuž je využitá dokonce laserová technologie.

Ukrajinský dron Raybird 3

Ukázkou vyspělosti je 100% ukrajinský dron Raybird-3: na nebi vydrží i 24 hodin a nerozhodí ho ani silné rušení, vznikal již před válkou

Ukrajinský systém má být ale schopen detekovat i pozici operátora dronu, což je velmi užitečné, jelikož umožňuje zneškodnit nejenom dron, ale hlavně vojáka vycvičeného k jeho ovládání. Ai-Petri SV má podle dostupných údajů obsahovat i radarovou stanici. Vše je přitom mobilní, systém obsahuje pickupy, štábní vozidlo na podvozku nákladního automobilu, a disponuje i vlastním napájením, takže ho lze snadno rozmístit a použít kdekoliv.

Představení systému Ai-Petri SV

Co si myslíte o účinnosti ukrajinského systému Ai-Petri SV?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články