Ruský obrněný transportér BTR-22 má být konečně pořádná změna a přilepšení pro vojáky, i když starý koncept neopouští

Obrněné transportéry produkované v SSSR a Rusku byly pro vojáky z hlediska bezpečnosti dlouho nevyhovující, což má změnit nová verze. Konečně.

Výroba transportérů T-82A i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské ozbrojené síly jsou závislé na obrněných jednotkách stejně jako tomu bylo za Sovětského svazu, a jejich důležitou součástí jsou i kolové obrněné transportéry. Rusko využívá především řadu BTR, z níž je nejmodernější BTR-82A. Všechny verze mají přitom jednu velikou nevýhodu, a tou je způsob, jakým je opouští vezený výsadek vojáků. Tento handicap by však mohl odstranit nový obrněnec řady BTR, jehož označení je BTR-22.

U BTR-22 bude motor v přední části

Když se podíváte na ruské transportéry řady BTR – třeba Defence-Blog uvádí, že jde o BTR-60/70/80/82 – uvidíte, že na rozdíl od moderních transportérů nemají zadní dveře, kudy by vystupovala osádka. Je to umístěním motoru, který tomu v konstrukci brání, a hlavní výstup je proto bočními dveřmi, což vojáky na bojišti nebezpečně (a zbytečně) vystavuje palbě. Změnit to má vozidlo BTR-22, u něhož bude motor přemístěn do přední části, a prostor pro vezený výsadek vojáků a jeho vystupování tak bude vzadu jako u většiny západních vozidel.

Jednou z dalších výhod BTR-22 by mělo být, že ačkoliv je jiný, využívá značného množství konstrukčních prvků z BTR-82A, uvádí ArmyRecognition. Stejný bude např. podvozek 8×8 a mnoho dalších částí, což by mělo značně zjednodušit i zlevnit výrobu a údržbu. Dovnitř transportéru se má vejít až 10 vojáků a jeho max. rychlost činí 100 km/h, což je oproti předchůdci zlepšení. Zdroje se ale liší v tvrzení, zda bude nebo nebude schopen plavby.

BTR-22 dostane kanon a protitankovou střelu

Transportét by měl mít na délku 7 560 a na šířku 2 985 mm. Jeho hlavní zbraní bude rychlopalný kanon 2А72 ráže 30 mm s kadencí až 330 ran za minutu a schopností zasáhnout cíl na vzdálenost 3 600 metrů. Doplněn bude kulometem a nejspíše nějakým typem protitankové řízené střely jako je 9M113M Konkurs-M s průrazností 800 milimetrů RHAe. Střelec bude mít k dispozici dvoukanálový optický zaměřovač den-noc s termovizí a laserový dálkoměr.

Bumerang ve verzi K-17 s dělem ráže 30 mm

Nové ruské kolové vozidlo Bumerang již netrpí nedostatky starých BTR a přiblíží se západním standardům, vypadá nevídaně dobře

TopWar uvádí, že by měl nový transportér mít lepší pancéřování než jeho předchůdci. Odolat by mělo projektilům ráže 12,7 milimetrů, a to pravděpodobně po celém trupu, a lze předpokládat, že vpředu bude ochrana ještě lepší. Trup má pak ve tvaru V, díky čemuž je zvýšena ochrana proti minám. Parametry se zdá, že se bude BTR-22 značně přibližovat svým západním soupeřům, ale na druhou stranu je otázkou, v jakých počtech ho bude schopen ruský průmysl v blízké době vyrábět, aby mohl nahradit již zastaralé transportéry ve výzbroji.

Transportér BTR-22

Jak dobrý může být ruský transportér BTR-22?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články