Čínský tank ZTZ-99 je přezdívaný Král tanků

Že mají Číňané velmi početnou armádu, do které v posledních letech masivně investují, není žádnou novinkou. V Číně se koneckonců masivně investuje do všeho. Čínská lidová armáda tak nedávno předskočila v celkovém počtu tanků tu americkou, ve výzbroji jich už má téměř deset tisíc, Američané o tisícovku méně.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

A podle zákulisních informací se Číňané se druhou pozicí nespokojí a v nejbližších letech se pokusí předstihnout také Rusko, které s přibližně patnácti tisíci tanky pomyslný žebříček vede.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ne nadarmo se mu říká Král tanků

Inspirován ruskými tanky třetí generace

Doby kdy Číňané vsázeli hlavně na přesilu, jsou však již dávno pryč, nastupující světová velmoc se nyní zaměřuje také na kvalitu své výzbroje. A podobně jako v jiných oblastech se i zde nechává inspirovat úspěšnými zahraničními produkty. Současný tank ZTZ-99 byl sice prvně představen v roce 2001, ale od roku 2011 se vyrábí jeho vylepšená verze, která částečně vychází z technologického řešení zrenovovaných ruských tanků T-80, které si Číňané v roce 2007 pořídili.

Technologicky na špici

Přesná specifikace nových tanků podléhá do určité míry utajení a Číňané je zatím neprodávají jiným zájemcům. Podle odborníků jsou však technologicky na výši a srovnatelné se špičkou v této kategorii, americkými M1A2 Abrams a ruskými T-90A. Spekuluje se také, že jde o obojživelná vozidla, pro toto tvrzení však zatím neexistují veřejně dostupné podklady. Hlavní známé charakteristiky tanků ZTZ-99 jsou:

  • Hlavní zbraň: 125 mm ZPT-98 kanón s hladkou zbraní
  • Sekundární zbraně: těžký kulomet W-85 ráže 12,7 mm a osový kulomet W-59 ráže 7,62 mm
  • Dojezd: až 800 km
  • Rychlost: 80 km/h po silnici, 60 km/h v terénu
  • Hmotnost: 58 tun
  • Počet členů posádky: 3
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mnoho unikátů tanku je stále utajováno

Velmi drahý provoz

Při přezbrojování čínské lidové armády na nové tanky však Číňané narazili na nečekaný problém. Provozní i pořizovací náklady nových tanků jsou velmi vysoké, a tak je zatím Čína nebude používat ve velkém. K ZTZ-99 se dostanou jen elitní frontové jednotky motorových brigád. Ostatní jednotky budou disponovat lehčími tanky, například Typ 59, případně staršími sovětskými tanky, které má čínská armáda také k dispozici.

Proti komu Číňané zbrojí?

Otázka, která trápí mezinárodní pozorovatele, je stručná: proti komu chce Čína zbrojit? Právě rozmístění nových tanků o tom dost napoví. Větší část je na základnách u hranic s Indií a Vietnamem, tedy u států, do nichž Rusko vyváží moderní protitankové zbraně. Zbytek je pak rozmístěn podél pobřeží Jihočínského, Východočínského i Žlutého moře. Právě tohle umístění napovídá, že se jedná o obojživelné tanky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články