Video: přesná dělostřelecká munice Excalibur zničila tank T-72 skrytý „v bezpečí“ mezi stromy, zásah stačil jediný

Stroj dokáže nepříteli zničit jediný moderní dělostřelecký granát, ne vždy je nutná salva. Třeba munice Excalibur M982 si takto poradila s tankem T-72B ukrytým mezi stromy.

Zničený tank T-72B na Ukrajině i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Moderní technologie a zbraně jsou výhodou v každém ozbrojeném střetu; ve válce na Ukrajině nevyjímaje. Důkazem je například zničení ruského tanku T-72B na levém břehu řeky Dněpr, který okupuje federace. Stroj byl zaměřen pomocí dronu a zničen přes GPS naváděnou dělostřeleckou municí M982 Excalibur. Za jejím vypálením stála 406. dělostřelecká brigáda ukrajinské armády, která dobře věděla, co dělá – ruský obrněnec přitom v případě přesného zásahu (k němuž také došlo) neměl moc velkou šanci na přežití.

Munice Excalibur slouží od roku 2005

Vývoj munice má na svědomí americko-švédská spolupráce; do výzbroje byla zavedena v roce 2005 a poprvé je využila americká armáda o dva roky později v Iráku. Nutno dodat, že s velkým úspěchem. M982 Excalibur je munice ráže 155 mm, její délka vychází na jeden metr, a hmotnost je 48 kg, z čehož 22 kg tvoří vysoce účinné výbušniny vázané polymery PBXN-9. Excalibur je naváděn na cíl pomocí inerciální navigace a GPS, přičemž je let granátu korigován pomocí konzolí, které se vysunou na vrcholu balistické křivky a navedou střelu na cíl.

Excalibur, před palbou z PzH2000, Nizozemsko, 2016 iZdroj fotografie: Public Domain
Munice Excalibur před palbou z houfnice PzH2000, Nizozemsko, 2016

Přesnost zaručena, výbuch na 3 způsoby

Granáty byly navrženy k přesnému zásahu a minimalizaci sekundárních škod, pročež dopadají na cíl s přesností 4 metrů a jejich ničivý dosah může být omezen na 150 metrů. Jeden M982 dokáže eliminovat cíl, na který by jinak bylo potřeba 10 až 40 standardních granátů. Roznětka Excaliburu je „chytrá“ a může být naprogramována tak, aby vybouchla až nad cílem, nebo až při dopadu, eventuálně při průniku do něj. Třeba nešťastný ruský tank T-72 ve videu níže evidentně potkal třetí scénář.

Americká armáda ke všemu vyvinula hned tři varianty hlavic: 1) základní Block I může být urychlena pomocí raketového motoru, což prodlouží její dosah z 36 na 60 km; 2) granát Block II s kazetovou municí obsahuje 64 kusů submunice, ale v mnoha zemích je zakázaná (třeba v Rusku nebo na Ukrajině však nikoliv); 3) Block III je pak speciální hlavice pro „chirurgicky“ přesné zásahy cílů ve městech nebo v pohybu, ve výbavě má radarové a laserové navádění a přesnost jejího zásahu vychází na 2 metry.    

Houfnice M777 odpaluje munici M982 Excalibur iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Americká houfnice M777 odpaluje munici M982 Excalibur

Úspěšná, ale v akci spíše ojediněle

Díky univerzální ráži houfnic NATO může být Excalibur vystřelován ze všech dělostřeleckých systémů členských států. Vedle M105 Paladin (na Ukrajině mimochodem bojuje i M109 z 60. let 20. století) lze munici M982 vystřelit i z britských AS-90, německých PzH-2000, polského systému Krab, případně z francouzských houfnic Caesar (počítá s nimi mj. také AČR, takže je možné, že se Excalibur objeví i v naší výzbroji, byť nejspíše v omezeném množství). Munice má ovšem dvě zásadní negativa, kvůli nimž nemůže být používána tak často.

Velkou překážkou je cena, která se pohybuje mezi 1,4 až 3,4 miliony Kč za kus (pro zajímavost, úplně první verze vycházely cca 5,04 milionu Kč), a druhým problémem je nedostatek munice. Vyrábí ji firma Raytheon, ale ještě před válkou na Ukrajině měla výrobní kapacity na pouhých 150 kusů měsíčně, a do začátku onoho konfliktu bylo vyrobeno pouhých 15 200 kusů. „Žlutomodrá“ země z nich dostala celkem 5 200 granátů M982 a musí s nimi šetřit. Využívá je prakticky pouze k ničení najisto, jako v případě tanku T-72, který byl v „bezpečí“ za Dněprem.

Jak hodnotíte výkon přesné munice Excalibur M982?

Zdroj: WPtech
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články