„Evropský nebeský štít“ by mohl zajišťovat protivzdušnou obranu téměř celé Evropě, zachytit by dokázal i hypersonické zbraně

Společná obrana pro země Evropy by znamenala robustní nepropustný štít, jímž by nemusely proniknout letouny ani nejlepší hypersonické střely.

Odpalovací vozidlo systému IRIS-T i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když začalo Rusko odstřelovat na Ukrajině civilní cíle (k čemuž používá řízené střely, balistické rakety a hypersonické balistické rakety), vyvstala potřeba sofistikované obrany, která by takové hrozby eliminovala. Vybudovat ji se proto rozhodlo již 17, možná 18 států v čele s Německem. Systém European Sky Shield (v překladu Evropský nebeský štít, nebo také Nebeský štít Evropy) by se měl opírat o tři hlavní zbraně, a je otázkou, zda se do něj nezapojí i další země. Hlavně Francie ale německé iniciativě netleská, i když spíše ze zášti.

Do evropského štítu chce i Česko

Budování systému protiraketové obrany je teprve v úplném počátku, iniciativu zatím podepsalo 17 evropských zemí, a to včetně Česka, a účast zvažuje dokonce i neutrální Rakousko. Německo coby lídr a nejbohatší stát iniciativy má ve výběru zbraní hlavní slovo, společný systém by měl ale znamenat výrazné úspory. Mluví se o 3 zbraních: 1) americký MIM-104 Patriot, přičemž systémy již některé země mají, 2) německý IRIS-T, a 3) izraelský systém Arrow-3 zaměřený na likvidaci balistických raket ve velkých vzdálenostech.

Izraelský Arrow 3 je systém vybavený střelami, které dokáží zasahovat cíle do vzdálenosti až 2 400 km a do výšky 100 km. Měl by být navíc použitelný i jako protisatelitní zbraň. Je speciálně navržen k likvidaci balistických raket, a to včetně mezikontinentálních balistických střel. Interceptory systému jsou dvoustupňové a své cíle likvidují nárazem. Není ovšem jasné, jak by si vedl proti hypersonickým zbraním, a zda by zvládne i nové izraelské střely Sky Sonic.

Vybrané zbraně jsou už vyzkoušené

Že jde o sázku na jistotu dokazují i úspěchy systémů na Ukrajině. Třeba MIM-104 Patriot je tak velmi známou zbraní, opakovaně prokázala, že dokáže ničit řízené střely, letadla i balistické rakety, ačkoliv mezikontinentální nikoliv. Na Ukrajině se ale vypořádala i s ruskými hypersonickými balistickými raketami Ch-47M2 Kinžal, které měly být nesestřelitelné.

Odpalovač systému MIM-104 Patriot s 8 střelami PAC-3 a 4 PAC-3 MSE

Obranou systému Patriot nepronikne ani ruská střela Kinžal; možná by ji ale šlo zdolat počtem, neb za 120 vteřin vypálí i 6 % roční produkce

IRIS-T je pak systém středního dosahu proti řízeným střelám a letounům. I ten prokázal své schopnosti na Ukrajině, kde zneškodnil třeba řízené střely Ch-101 a Kalibr, ovšem proti balistickým raketám zasahovat neumí. Do European Sky Sheild by se mohl teoreticky zapojit i Českem pořizovaný izraelský systém SPYDER, ale není to jisté.

Německý systém protivzdušné obrany IRIS-T-SL

100% úspěšný německý protivzdušný systém IRIS-T SLM si udělal slušnou „reklamu“: na Ukrajině zatím ničí jeden cíl za druhým

Ačkoliv se jedná o zdánlivě všem prospěšný záměr, kritizuje opakovaně německou iniciativu Francie, a také se do ní nezapojila. Jedním z hlavních důvodů bude nejspíše to, že European Sky Shield nepočítá s francouzsko-italským Eurosam SAMP/T, což je jakási obdoba Patriotu postavená na základě střel Aster 30. Druhým častým argumentem je, že by mohl případný systém protiraketové obrany přimět hlavně Rusko posílit svůj arzenál, což by mohlo vést k oslabení účinnosti francouzského jaderného odstrašení.

Jak se díváte na European Sky Sheild?

Zdroj: AeroTime
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články