Francouzské dělostřelectvo drtí ruské okupanty: Ukrajina dostala desítky moderních zbraní, do výzbroje je zařadí i AČR

Francie pomáhá Ukrajině relativně velkými dodávkami děl západních typů a otevřeně ji podporuje i v jiných směrech. Její zbraně jsou zatím velmi účinné.

Francouzská houfnice CAESAR i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednou z nejvýznamnějších vojenských pomocí směřující na Ukrajinu je ta francouzská, a v poslední době se o ní debatuje stále častěji. Výrazně se přitom projevuje v oblasti dělostřelectva, což je klíčová zbraň rusko-ukrajinského konfliktu. Podle dostupných údajů je nyní na Ukrajině minimálně 40 kusů francouzských děl a další budou přibývat. V současnosti se jedná o tři různé zbraňové systémy této klasifikace.

Samohybná houfnice CAESAR

Houfnice CAESAR umísťovaná na podvozku 6×6 nebo 8×8 je v Česku velmi dobře známa, protože si ji na tatrováckém podvozku objednala česká armáda, u níž bude hlavní dělostřeleckou zbraní budoucnosti. Disponuje dělem ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží, a dokáže zasahovat cíle do vzdálenosti až 40 kilometrů; se speciální naváděnou municí pak dostřelí ještě o zhruba 10 kilometrů dále. Francouzská houfnice CAESAR se vyznačuje i vysokou rychlostí palby.

Na Ukrajině působí s podvozkem 6×6 s nepancéřovanou kabinou, i když se mluví i o dodávkách houfnic z Dánska, které mají jak větší tatrovácký podvozek, tak pancíř kabiny. Obsluha zbraně se během střelby pohybuje venku, proto je houfnice používána specifickým způsobem, při němž hraje zásadní roli vysoká mobilita. Ta spočívá v tom, že jakmile obsluha dostane koordináty cíle, zastaví na vybraném místě, rychle vypálí několik ran a rázem místo opustí dříve, než by ji mohla zaměřit nepřátelská odvetná palba. Tedy stejně, jako je tomu u nejrychlejší houfnice světa.

Tažené houfnice TRF-1

Starší typ houfnice vyráběný v 80. a na začátku 90. let je vybaven kanónem ráže 155 milimetrů o délce hlavně 39 ráží. Kvůli kratší hlavni má menší dostřel než CAESAR, se standardním střelivem to je 24 kilometrů, se speciálním 30 pak o šest více kilometrů. Francouzská houfnice TRF-1 dokáže v případě potřeby vypálit 3 rány za 15 sekund, ale pak musí obsluha nechat vychladnout hlaveň.

Houfnice TRF-1 iZdroj fotografie: Armáda USA
Francouzská houfnice TRF-1

V současné době by na Ukrajině mělo být 12 až 15 kusů těchto děl, ale další kusy by údajně měly být na volném trhu, protože je francouzská armáda vyřazovala a není proto vyloučené, že by je Ukrajina nebo některý z jejich podporovatelů mohl pro zemi koupit. Nevýhodou houfnice TRF-1 je její nižší mobilita a hmotnost přes 10 tun, ale v konfliktu stále používají velké množství tažených děl obě strany. Tento typ konstrukce je u Francie oblíbený, vychází z ní např. i těžký minomet, který mají vojáci na Ukrajině rovněž k dispozici.

„Vypůjčený“ raketomet LRU

Poslední francouzskou dělostřeleckou zbraní dodávanou Ukrajině je raketomet LRU, což není nic jiného než ve Francii upravená verze amerického M270 na pásovém podvozku. Ty obdržela okupovaná země celkem tři, přičemž používají zcela stejnou munici jako známější HIMARS. Ovšem s tím rozdílem, že na odpalovači není 6 raket, ale hned 12. Díky pásovému podvozku pak raketomety zvládají těžší terén, ale naopak nejsou tak pohyblivé jako HIMARS.

Měla by Francie pomáhat Ukrajině v takovém rozsahu?

Zdroj: Defence24
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články