Ukrajinský robotický „minitank“ GRC Lyut je asi budoucností. Nepřítele může zasypat střelami a obětovat se, aby zachránil své vojáky

Pozemní robotické vozidlo může vojákům pomáhat v mnoha bojových situacích a doslova jim zachraňovat životy. Jednoduchý, ovšem účinný koncept.

Ukrajinský pozemní dron Lyut i Zdroj fotografie: Dons Robotics
                   

Jednou ze zbraní, které mají pro bojiště nejspíše velkou budoucnost, je autonomní robotické vozidlo (někdy označované i jako pozemní dron). Může mít různou podobu a plnit rozličné úkoly, od průzkumu přes pokládání min nebo přepravu nákladů až po boj vlastními zbraněmi. I v tomto případě může být různých rozměrů, jinak ozbrojené a pancéřované. Ke slibným konceptům přitom patří i ukrajinský dron označovaný jako GRC Lyut.

GRC Lyut je dron vyzbrojený kulometem

O novém robotickém vozidle GRC Lyut mluví Defence-Blog jako o ukrajinském minitanku, ale to je velice nadnesené. Jednak není na pásech a má čtyřkolový podvozek, přičemž jsou kola veliká a se vzorkem, což má pravděpodobně usnadnit pohyb v těžkém terénu. Na rozdíl od tanku pak nemá ani žádný kanon a jeho hlavní zbraní je kulomet ráže 7,62 milimetrů, uvádí OruzjeOnline, do něhož má zásobu munice na 550 ran.

Dron Lyut s operátorem iZdroj fotografie: Dons Robotics
Dron GRC Lyut s operátorem

Výrobcem pozemního dronu je ukrajinská společnost Dons Robotics, která na svých internetových stránkách uvádí, že má GRC Lyut hmotnost 330 kilogramů, což potvrzuje, že se nemůže jednat o žádné veliké vozidlo. Poháněn je přitom elektřinou a ovládán rádiovým signálem. Měl by být údajně i relativně odolný na bojišti rušeném prostředky elektronického boje a v tomto případě by ho měl být operátor schopen ovládat až na vzdálenost 700 metrů.

GRC Lyut vydrží střelbu z ručních zbraní

V autonomním režimu by měl být ukrajinský dron schopen pracovat až 72 hodin, neboť tak dlouho vydrží jeho baterie. To ale pravděpodobně předpokládá, že se nebude pohybovat, protože jinak je schopen dojet 20 kilometrů během 3 hodin. Vybaven je dvěma zaměřovacími kamerami, s jejichž pomocí by operátor mohl rozpoznávat cíle do vzdálenosti až 1 200 metrů a zaměřit je potom až na 800 metrů. GRC Lyut je také lehce pancéřovaný, kdy vydrží střelbu běžnou municí z ručních zbraní, nikoliv však speciální municí protipancéřovou.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Podobné drony mohou sloužit například jako doprovod při útoku pěších jednotek a střílet místo nich na opevněná stanoviště a držet tak nepřítele při zemi. V jiných případech zase mohou krýt ústup a být tím posledním bojovníkem opouštějícím pozici. Nejedná se ovšem o jediný ukrajinský dron, se skupinou nepřátelských vojáků si to už rozdal dron Ironclad zařazený do výzbroje, konstrukčně je GRC Lyut i trochu podobný.

Pozemní dron Lyut

Co si myslíte o konstrukci ukrajinského dronu GRC Lyut?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články