Staré houfnice M109 Paladin jsou pro ruské střelce „příliš mazané“. I přes své stáří se ukazují jako nepolapitelné záškodnice

NÁZOR: Americké houfnice M109 vznikly již před 60 lety, ale jejich modernizace je stále udržují na světové špici. I proto dělají armádě na Ukrajině veliké problémy.

Samohybná houfnice M109 na Ukrajině i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Mezi nejpočetnější dělostřelecké systémy, které západní země na Ukrajinu v rámci pomoci dodaly, patří americké samohybné pásové houfnice M109 Paladin. Ukrajinská armáda jich v různých verzích dostala více než 150 a ukazují se i na dnešní poměry jako velmi schopné. Především pak jedna z nejmodernějších verzí M109A6 Paladin. Ruské dělostřelectvo se prakticky nedokáže proti těmto silným zbraním a mazané taktice bránit.

M109 prošla za 60 let velkým vývojem

Houfnice M109 byla do amerických ozbrojených sil zařazena již v roce 1963, ale postupem doby se velice měnila. Především dostala výkonnější dělo s delší hlavní, čímž byl prodloužen i dostřel, stejně jako lepší systémy řízení palby nebo kvalitnější ochranu osádky. Model M109A6 Paladin začala americké armáda používat na začátku 90. let 20. století a vyrobeno ho bylo téměř tisíc kusů. Ukrajinská armáda jich zatím dostala 18, ale má i velké množství starších verzí. Americké ozbrojené síly totiž přechází na modernější M109A7.

Noční střelba z M109A6 Paladin v Iráku iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Noční střelba z M109A6 Paladin v Iráku

Paladin se nevyniká nějakým obrovským dosahem, s běžným střelivem zasahuje cíle do vzdálenosti pouze 24 kilometrů, i když se speciálním i dále. Ukrajinští dělostřelci ho údajně nasazují asi jen 10 kilometrů daleko od fronty a nejčastěji do něj nabíjejí obávanou kazetovou munici. Využívají přitom jeho skvělé pohyblivosti. Většinou vystřelí jen 2 rány a okamžitě změní pozici. Ruští dělostřelci pak sice dokáží třeba s pomocí radaru odhalit, odkud houfnice M109 střílela, ale než na místo navedou palbu, je dávno někde jinde.

M109A6 Paladin je velice přesná

Houfnice M109A6 má na délku 9,1 metrů a na šířku 3,15 metrů, kdežto její hmotnost přesahuje 29 tun. Přesto se dokáže pohybovat rychlostí až 56 km/h. Čtyřčlenná osádka přijímá povely pomocí zabezpečeného digitálního komunikačního systému a dokáže zbraň připravit ke střelbě během minuty. Moderní systém řízení palby přitom zajišťuje velmi vysokou přesnost. Věž houfnice má kromě pancíře i kevlarové obložení, což značně zvyšuje ochranu osádky.

Houfnice M109 Paladin

Tahoun z „šedesátek“ patří k nejlepším houfnicím na Ukrajině: M109 Paladin si přitom vojáci chválí více než moderní stroje

Houfnice disponuje dělem ráže 155 milimetrů o délce hlavně 39 ráží. Vybavena je buď nabíjecím hydraulickým systémem nebo poloautomatickým nabíjením, a může dosahovat rychlosti střelby až 8 ran za minutu. Kromě klasické munice může používat i přesně naváděné granáty M982 Excalibur s dosahem až 40 km. Osádka má také na věži k dispozici kulomet ráže 12,7 milimetrů, použít ho lze na obranu proti pěchotě nebo i dronům.

Houfnice M109A6 Paladin

Jak hodnotíte houfnici M10A6 Paladin na dnešní poměry?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články